Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelAndroid Lollipop kullanım oranı: Yüzde 12.4

  Android Lollipop kullanım oranı: Yüzde 12.4

  AndroidLollipop_04Google, Android işletim sistemi sürümlerinin kullanım oranlarını gösteren Haziran 2015 raporunu yayınladı. Şirketin en son işletim sistemi sürümü olan Android Lollipop, ilk kez yüzde 10 barajını geride bıraktı.

  Google tarafından yayınlanan raporda Android 5.0 ve 5.1 Lollipop sürümlerinin kullanım oranı yüzde 12.4 seviyesinde görülüyor. Mayıs ayında yüzde 10’luk eşiğe oldukça yaklaşan ancak yüzde 9.7’de kalan ilgili sürüm, böylelikle hem önemli bir kilometre taşını geride bıraktı hem de hızlı yükselişini sürdürdüğü görüldü.

  Android Lollipop, hızla yükeliyor. Nisan ayında oldukça düşük bir oranda olduğu görülmüştü; yüzde 5.4 oranında kalmıştı, ancak son iki dönemde iki kattan fazla artış gösterildiğine tanıklık edildi. Buna karşın en popüler Android işletim sistemi geçtiğimiz aylarda olduğu gibi yüzde 39.2’lik oranla Android KitKat. Bu sürümü yüzde 37.4 ile Jelly Bean izliyor. Ice Cream Sandvich, Gingerbread ve Froyo sürümleri ise 5.6 ve altındaki oranlarla sıralanıyorlar.

  Ekran_Resmi_2015-06-02_16_16_55 Android Lollipop sürümünün kullanım oranındaki artışının haricindeki tüm sürümlerde kullanım oranları azaldı. Android KitKat sürümünde düşüş yüzde 1’in altında seyrederken, Jelly Bean için yüzde 2’ye yakın düşüş olduğu görülüyor. Android işletim sistemlerine dair rakamlar Google tarafından her ay çeşitli tablolar eşliğinde yayınlanıyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN