Android kullanım oranları belli oldu

0

Her ay Android kullanım oranlarını resmi internet sitesi üzerinden yayınlayan Google, Mayıs 2019 itibariyle bu uygulamayı sonlandırdı. Söz konusu veriler, Android Studio’ya, uygulama geliştiricilerine yayınlanmaya başladı.

Android kullanım oranları: Android 10 ne seviyede?

Kullanım oranlarını geliştiricilerin görmesinin tabii ki bir sebebi var. Android sürümleri arasındaki kullanıcı farkının görülmesi, uygulama geliştirirken geliştiricilerin bu oranlara göre hareket etmesine yardımcı oluyor. Peki, oranlar ne seviyede? Android kullanıcıları arasında Android 10 kullananların oranı yüzde kaç? Bunların cevabı aşağıdaki tabloyla birlikte netlik kazandı diyebiliriz.

En güncel işletim sistemi olan Android 10‘un Android kullanıcıları arasındaki oranı yüzde 8.2. Android 9.0 Pie ise yüzde 31.3 ile en yüksek orana sahip. Android Pie işletim sistemini yüzde 21.3 ile Oreo takip ediyor. Nougat’ın kullanım oranı yüzde 12.9 seviyesindeyken, Marshmallow’un kullanım oranı yüzde 11.2. Bunları sırasıyla, Lollipop, Android 10, KitKat, Jelly Bean ve Ice Cream Sandwich takip ediyor. 6 yaşındaki Android Lollipop’un Android 10’dan daha fazla cihazda kullanılıyor olması ise oldukça ilgi çekici.

Google’dan yapılacak açıklamalarla Android 10’un ne zaman yüzde 10 barajını aşacağını göreceğiz.

Cevap bırakın