Android için en iyi web tarayıcılar

0

Google’ın mobil işletim sistemi için dört web tarayıcı hâkim konumda. Standart Android tarayıcıdan daha iyi bir seçenek arıyorsanız, Google Chrome, Dolphin HD, Firefox ve Opera Mobile’den birisini seçebilirsiniz.
android-web-tarayici

Bu seçenekler telefon ya da tabletinizin pil ömrünü artırabileceği gibi, sekmeleri daha kolay düzenlemenizi, sayfaları hızlı açmanızı sağlayabilir, sisteminize de daha az yük bindirerek yavaşlamaların önüne geçebilir. Ayrıca eklenti desteği sayesinde, başka işleri de pratik bir şekilde yapmanızı sağlayarak, hayatınızı kolaylaştırabilir.

Chrome
Yine bir Google ürünü olan Chrome ile başlayalım.  Bir zamanlar Microsoft Internet Explorer neyse, Chrome da artık o derece popüler bir web tarayıcı. Bilgisayarınızda da kullanıyorsanız, bir Google hesabı ile eşleştirerek, orada açık kalan ya da kapadığınız sekmelerdeki sayfaları açabilir, böylece bir noktada başladığınız deneyimi diğer cihazda sürdürebilirsiniz. Bunun yanı sıra, parolaları da eşleştirerek web sitelerine ve hizmetlerine girişinizi kolaylaştırabilir. Bunun dışında sık kullanılanları ve tarama geçmişiniz de eşleşecektir.

chrome

Ayrıca Veri Tasarrufu özelliği de Google’ın bazı içerikleri sıkıştırarak indirmesini etkinleştirir. Böylece daha az veri harcayarak, kotu dostu bir kullanım olanağı sunar.

Opera
Web tarayıcı dünyasının en eskilerinden olan Opera da, hem masaüstünde hem de mobilde kullanılabilen bir web tarayıcı sunuyor. Opera’nın özelliklerinin başında, dahilî VPN ile şifreli bağlantı sağlayarak, kablosuz ağlarda güvenlik sağlaması ve reklam engelleme ile çok sayıda web sayfası açanlar için Android cihazınızı yavaşlatmaması.

opera

Sekmeli ve gizli web dolaşma modunun yanında, parola yöneticisi ve otomatik tamamlama aracı bulunuyor. Bir Opera hesabı kullandığınızda, farklı cihazlar arasında web dolaşım geçmişinizi de eşleştirerek, devamlılık sağlıyor.

QR kod tarama özelliğinin yanı sıra, Chrome’daki Veri Tasarrufu’na benzer şekilde Opera Turbo adlı bir özellik de tarayıcıda yer alıyor. Opera’ya göre, bu özellikle yüzde 80’e kadar veriler sıkıştırılabiliyor. Özellikle videolardaki sıkıştırma düşük kotalı tarifeler için faydalı olabilir.

Firefox
En eski web tarayıcılardan birisi olan Firefox, Mozilla Vakfı’nın bir ürünü ve kişiselleştirme seçeneklerinin çokluğuyla dikkat çekiyor. Tarayıcının ana panellerden tutun da sisteme tam entegre çalışaiblen sayısız eklentisiye kadar her şeyi var.

firefox

Açık kaynaklı olan bu tarayıcı, bol eklenti ile reklam engellemeden parola yönetimine kadar birçok ek özelliğe kavuşabiliyor.

Gece görüş modu ile arka planı karartarak göz yormadan web’de dolaşmayı sağlayan tarayıcı, geçmiş, sık kullanılanlar, parola ve sekme eşleştirerek birden fazla cihaz kullananların hayatını kolaylaştırıyor.

Son olarak, okuyucu moduyla web sayfalarındaki yazıları, başlık, makaleye ait görsel ve içerik olacak şekilde temizleyerek, rahat bir şekilde okumanız mümkün.

Dolphin
Android’de ilk çoklu dokunma desteği sunan tarayıcılardan birisi olarak ün kazanan Dolphin Browser, buna ek olarak, masaüstü görünümü konusunda da son derece başarılı. Yani, cihazlar arası uyumluluğu düşük olan bazı sitelerin rahatça izlenebilmesini sağlıyor.

dolphin

Dolphin Sonar ile sesli komutları destekliyor, her ne kadar şimdilik Türkçe desteklemese de, şimdilik İngilizce kullanmak mümkün.

Dokunmatik jest desteği ise bir harf çizme gibi kısayollarla web sitelerini açmayı sağlıyor. Bu özelliği kullanarak, örneğin F ile Facebook’u açabilirsiniz.

Eklenti desteği de bulunan tarayıcı,sekmeli tarama, gizli dolaşım, otomatik form tamamlama ve parola yönetim özellikleri sunuyor. Dolphin Connect eklentisi ile Chrome ve Firefox üzerindeki sekmelerinizi, geçmişinizi ve sık kullanılanları da eşleştirebiliyor.

Gelelim Dolphin’in sunduğu en çarpıcı özelliğe; artık birçok tarayıcının desteklemediği Flash eklentisine sahip olan Dolphin web tarayıcı, böylece kullanıcı deneyimi açısından rakiplerinin önüne geçiyor.

Cevap bırakın