Dolandırıcıların yeni numarası bu: Oyun oyanayan çocukları hedef aldılar!

0

Google Play Store ve App Store gibi uygulama marketleri hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Ancak neredeyse her iş için bir milyonlarca uygulama barındıran bu mağazalar, çeşitli tehlikeleri de içinde barındırıyor. Oldukça masum gözüken bazı aplikasyonlar kişisel bilgilerinizi hatta banka hesaplarınızı tehlikeye atıyor. Son olarak Google, benzer tehlikeler içeren üç uygulamayı Play Store‘dan kaldırdı.

Google, sahte GTA 5’i Play Store’dan kaldırdı

Uygulama mağazalarındaki dolandırıcılık sayısı her geçen gün artıyor. Giderek popülerleşen yöntemlerin başında ise sahte uygulamalar geliyor. Örneğin Binance gibi popüler uygulamaların birebir kopyasını yapan sahtekarlar, bu sayede telefonunuza sızıyor. Bazıları sadece giriş bilgilerinizi, bazıları ise telefonunuza bir arka kapı oluşturarak tüm kişisel verilerinizi çalıyor.

gta 5 xbox series

Son olarak Google, benzer dolandırıcılık yöntemiyle kullanıcılara zarar veren üç uygulamayı mağazasından kaldırdı. Söz konusu aplikasyonlar ise şu şekilde:

  • GameBeyond
  • Tubemate
  • Minecraft
  • GTA5

Güncelleme desteği kesilen Xiaomi telefonlar belli oldu!

Özellikle Minecraft ve GTA5 isimli uygulamaların küçük yaştaki bireyleri hedef aldığı ortada. Bu nedenle çocuklarınızın telefonunuza yüklediği şeyleri kontrol etmenizde yarar var. Farkında olmadan tüm kişisel verilerinizi dolandırıcılara kaptırabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, hesaplarınızı kontrol etmekte ve sahip olduğunuz bütün şifreleri değiştirmekte fayda var.  

Cevap bırakın