Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiAndroid en tepe noktasına ulaştı, iOS ise geriledi!

  Android en tepe noktasına ulaştı, iOS ise geriledi!

  Android

  Android ve iOS işletim sistemlerinin Eylül ayı kullanım oranları bir pazar araştırma şirketi tarafından açıklandı. Göstergeler, geçtiğimiz ay tanıtılan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’a rağmen Apple’ın yazılım tabanında düşüş yaşandığına, Android’in ise 2015’in en üst noktasına ulaştığına işaret ediyor.

  Yayınlanan rapora göre Apple’ın iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarındaki işletim sistemi, geçtiğimiz Eylül ayınını yüzde 38,58 kullamım oranı ile kapattı. Bu oran, Ağustos ayında yüzde 40.82’ydi. Bu düşüşün, yeni iPhone’ların satışlarının başladığı ayı görülmesi sürpriz olarak yorumlandı.

  iOS için yılın en büyük gerilemesi ise Nisan ayında yaşanmış ve ilgili oran bir önceki aya göre yüzde 3’ün üzerinde gerilemişti. Öte yandan Android açısından sonuçlar bir hayli iyi görünüyor. Sadece Samsung’un yeni Note 5 ve Galaxy S6 Edge+ modellerinin değil, Motorola, LG, OnePlus, Xiaomi gibi markaların da cihazlarının ilgi görmeye devam ettiği ortaya çıkıyor. Android kullanım oranı eylül ayında yüzde 53,54 olarak açıklandı. Bu oran, Ağustos ayında yüzde 52,14’tü. 2015 yılın başında ise yüzde 47,45 seviyesindeydi. Android’in bu yıl daha yüksek bir kullanım oranına ulaşması beklenmiyor, yani tepe nokta yüzde 53,54 olarak kayıtlara geçiyor. iOS açısından da bundan sonraki birkaç aylık süreçte oransal değişimin pozitif seyirde olması yönüde beklenti hakim.

  Görünen o ki geçtiğimiz ay iOS-Android rekabetine dengeler bir nebze de olsa değişti. Ancak tanıtımı gerçekleştirilen yeni Apple akıllı telefonları ile birlikte oranların ciddi bir değişime uğramasına kesin gözüyle bakılıyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN