Android cihazlardaki klavye artık özelleştirilebilecek

0

Ekran Resmi 2016-07-14 14.44.30

Klavye uygulamaları, Android yazılım ekosistemi açısından bir hayli yaygın. Google Play’de çok sayıda alternatifle karşılaşılabiliyor. Önyüklü halde gelen klavye ise stabil yapısıyla tanınıyor. Herhangi bir kişiselleştirme özelliği sunmayan yapının sonraki sürümünde ise mevcut durumun değişeceği ortaya çıktı…

Google Keyboard 5.1 ile birlikte Android kullanıcıları özelleştirilebilir klavye deneyimine merhaba diyecekler. Yeni klavye yapısı, Android Nougat’nın beta sürümünde görüldü, yani önümüzdeki aylarda final sürümü yayınlanacak 7.0 Nougat ile birlikte kullanımı mümkün olacak gibi görünüyor.

Elbette daha erken bir tarihte de söz konusu klavyeyi uyumlu cihazlarda görebilmek düşük olasılıkla da olsa mümkün olabilir. En nihayetinde ise Google Keyboard 5.1 için geri sayım başlamış durumda…

Ekran Resmi 2016-07-14 14.44.43

Öncelikle söz konusu klavyede büyük değişim bolca renk ve hatta resimlerin arka planda kullanımı. Kırmızı, yeşil, mavi gibi renklerde klavyeler tercih edilebilecek; hatta profil fotoğrafınızın üzerinde yer alan harf, rakam ve sembollerle pek alışık olmadığınız bir deneyim de yine tercihe bağlı olarak sizi bekliyor.

Emojilerde cilt tonu seçimi gerçekleştirilebilecek

Öte yandan Keyboard 5.1’de Unicode 9.1 desteği de dikkat çekecek. Emojilere cilt tonu seçimi özelliği gelecek. iOS sürümlerinde örneğin bir el emojisinde beyazdan koyu tona kadar cilt rengi seçenekleri sunuluyordu. Benzer özellik Android’de de kullanılabilecek. Önemli detay ise Unicode 9.1 desteğinin Android 7.0 Nougat ile birlikte gelecek olması.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın