Android Brillo ile daha akıllı mutfaklara hazır olun

0

aeg-nk-coffee-maker-pe4511-m-lr

Küçük av aletleri segmenti, her ölçekteki evin olmazsa olmazlarından. Kettle, blender, tost makinesi gibi türlü türlü teknolojik yardımcılar sayesinde mutfaklar yaşam alanlarının en keyifli noktalarından biri haline dönüşebiliyor. Bilindiği üzere bu tip cihazlarda genel kullanım, belirli düğmelere basmak, onları çevirmek şeklinde. Ancak gelecek sürprizlere gebe; teknoloji dünyasının en önemli şirketlerinden Google’ın bu konuya nesnelerin interneti (IoT) ekseninde yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedeflediği iddia ediliyor.

Buna göre Google, Android işletim sisteminin düşük RAM’li cihazlar üzerinde kullanımını mümkün kılacak Brillo adlı bir yazılım üzerinde çalışıyor. Amaç ise 32-64MB RAM içeren küçük ev aletlerini de içeren bir dizi aygıtın yazılım tabanında yönetimi. Örneğin ekranı olmayan kettle’ın sesli komutlarla çalıştırılması gibi yenilikler yakın gelecekte söz konusu olabilir. Böylelikle daha pratik ve çok çok daha fütüristik yaşam alanlarının kullanımı hedefleniyor.

3185 Google tarafında, bu yönde atılan adımlar aslında sensör odaklı ev otomasyonu şirketi Nest’in satın alınmasıyla iyide iyiye gündeme gelmişti. Geçtiğimiz aylarda Nest için uygulama geliştirme olanağı da geliştiricilere sunulmuştu. Akıllı evler için daha fazla uygulama, daha yenilikçi çözümler konusunda hatrı sayılır ilerlemeler kaydediliyor.

Brillo, Google I/O etkinliğinde sahne alabilir

28-29 Mayıs 2015 tarihleri arasında ABD’nin San Fransisko şehrinde düzenlenecek Google I/O adlı etkinlik kapsamında şirketin ilgili konularda açıklamalarda bulunması bekleniyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın