Android ‘Antep Fıstığı’ mı geliyor?

0

Ağustos ayında kullanıma sunulması beklenen işletim sistemi adının Android ‘Antep Fıstığı’ olacağı iddia ediliyor. İşte detaylar…

Android Lollipop, Android Marshmallow, Android Nougat, Android Oreo… L, M, N ve O şeklinde sıralanan Android işletim sistemi isimleri… Her yıl, bir sonraki harfe geçen bu yazılım ismi tercihinde bu yıl gözler sıradaki harf olan ‘P’ de.
Akıllardaki soru ise şimdilik sadece P harfiyle ismine göz kırpan Android 9.0 sürümünün tam adının ne olacağı?
İşte bu konuda bilinen tek şey P’yle başlayacak olduğuydu, mevcut durum değişmişe benziyor…

Ağustos ayında duyurulması beklenen tam açılımın ne olduğu sorusuna, Huawei’nin Polonya ofisinde bir yetkili tarafından açıklık kazandırıldı. Yetkili isim, Huawei P9 Lite modeline 2018’de gelecek güncellemelerle ilgili bilgi verirken en yeni Android versiyonu için ‘Pistachio’ kelimesini kullandı.

Bu kelime, hepimizin yakından bildiği Antep fıstığı’nın İngilizcesi.

Bayrakları asmak gerekli mi bilmiyoruz ama Türkiye’nin tarihi ve kültürel şehirlerinden Gaziantep’in, meşhur fıstığıyla yeni Android işletim sistemi versiyonuna ilham vermiş olma ihtimali yüksek görünüyor.

Çok yakında…

Diğer yandan tanınmış medya platformlarından Bloomberg, geçtiğimiz günlerde işletim sisteminin adının Android Pistachio Ice Cream olabileceği iddiasına yer vermişti. Antep fıstıklı dondurma, her ne kadar lezzetli görünse de bir miktar uzun bir isim seçimi, bu nedenle kısa hali olan Pistachio ile gelebilir.

Elbette şimdilik kesinlik kazanmış bir isim söz konusu değil, nihai kararın önümüzdeki ay netlik kazanması bekleniyor.

Cevap bırakın