Android Akıllı Telefonlarda Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

Android Akıllı Telefonlarda Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

      Akıllı telefonlar alındığında üzerinde silinen dosya ya da fotoğrafları geri getirmek için herhangi bir uygulama çoğunlukla bulunmaz. Bazı akıllı telefon modellerinde dosya veya fotoğraf silindiğinde, geçici olarak konumlandırıldığı çöp kutusu niteliğinde servisler olmasına rağmen, çoğunlukla silinen fotoğrafların geri getirilebilmesi için ek uygulamalar kullanılır. Silinen bir dosyanın geri getirilebilme sürecinde en önemli nokta, dosyanın silinmesinden sonra akıllı telefon üzerinde fazla işlemin yapılmamış olmasıdır. Android Akıllı Telefonlarda Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir? konusu bazen oldukça önemli hale gelebilir.

      Bu haftaki yazımda, Android akıllı telefonlarda silinen fotoğrafların geri getirilmesi için hangi yolların izlenmesi gerektiğinden bahsedeceğim. Bu yöntemler diğer akıllı telefonlar için de aynı işi yapan uygulamalarla gerçekleştirilebilir.

Android Akıllı Telefonlarda Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Silinen fotoğrafların nasıl geri getirildiğini bu videoda anlattım.

      Android platformunu kullanan akıllı telefonlarda silinen fotoğrafları geri getirmenin en kolay yöntemi, yine bir android uygulaması kullanmaktır. Bu uygulamalara örnek olarak DiskDigger‘i verebilirim.

      DiskDigger ile kaybolduğunu sandığınız fotoğraflarınızı geri getirebilir ve cihazın depolama alanına yeniden kaydedebilirsiniz.

      Uygulama Google Play Store’dan indirildikten sonra kurulum esnasında fotoğraflar, medya ve dosyalara erişim izni istemekte ve eğer silinen dosyaların geri getirilmesi çalışması yapılacaksa, uygulamanın çalışması için gerekli olan izin verilmelidir.

      Uygulama çalıştırıldığında  “Temek Fotoğraf Taraması” imine dokunularak silinen dosyaların taranması işlemine başlanır. Bu işlem telefondaki dosya yoğunluğuna göre biraz zaman alabilir.

      Silinen fotoğrafların listesi sıralandığında, hangi fotoğrafların geri getirilmesinin istenildiğinin belirlenebileceği ekrandan istenilen fotoğraflar seçilerek geri getirme işlemine başlanır.

      Uygulamanın bulduğu silinen fotoğraflar seçilip, geri getirme işlemi başlatıldığında bu işlemle elde edilecek dosyaların nereye kaydedileceğinin sorulduğu bir ekran ile karşılaşılır. Eğer istenirse seçilen dosyalar mail ile farklı bir ortama ya da bulut depolama alanlarından örneğin Dropbox’a gönderilebilir. Aynı zamanda dosyalar cihaz üzerindeki bir alana da kaydedilebilir. Bunlara ek olarak kurtarılan dosyalar bir FTP servisine de gönderilebilir.

Android Tablet’lerde silinen fotoğrafları geri getirme

      Android platformunu kullanan bir tabletteki silinen fotoğrafların geri getirilmesi işlemi android akıllı telefonlardaki ile neredeyse aynıdır. Küçük farklılıkların anlaşılabilmesi için DiskDigger uygulamasının ekranda gösterdiği talimatlara dikkat etmekte yarar vardır.

Android’de silinen Fotoğrafları geri getirmek için diğer seçenekler

      Android işletim sistemini kullanan cihazlarda silinen dosyaları geri getirmeyi sağlayan başka uygulamalar da bulunuyor. Kullanılan uygulamanın güvenlik sorununun olmadığından emin olmakta yarar var. Bazı uygulamaların ücretli olmasından dolayı ödeme yapmak durumunda kalınabilir. Çoğunlukla, ücretsiz uygulamalar işe yarayacaktır.
      Bazen, herhangi bir uygulama yüklemeden de silinen dosyaları bulma şansı bulunabilir. Silinene fotoğraflar arkadaşlara gönderilmiş olabilir. Aynı şekilde, fotoğraf sosyal medyadan paylaşılmış olunabilir. Silinen fotoğrafların bulut depolama ortamlarına yedeklemiş ve unutmuş olma ihtimali de vardır. Bu tür servislerin kontrol edilmesinde de yarar var.
      Android telefonunuz çöktüğünde yapılması gerekenleri buradan okuyabilirsiniz.

    Yazıda adı geçen uygulamaları kullanmadan önce uygulama hakkındaki yorumları okuyarak, olası sorunlar hakkında dikkatli olmakta yarar var.

      Twitter takip için @salihertugrul  YouTube takip için Youtube

Cevap bırakın