Android 9 Pie final versiyonuyla Google Pixel telefonlara geldi

0

Merakla beklenen yeni mobil işletim sistemi Android 9 Pie, final versiyonuyla ilk olarak Google Pixel telefonlara indirilebilecek. İşte detaylar…

Google’ın en yeni mobil işletim sistemi ‘Android 9 Pie’ kısa süre önce final versiyonuyla birlikte yayınlandı. Daha önce beta versiyon olarak belirli cihazlarda denenmesi mümkün olan yazılım, artık güncelleme olarak yine sınırlı sayıda akıllı telefona indirilebilir durumda. Her yıl olduğu gibi sınırlı sayıda telefonların tamamı Google bünyesindeki Pixel serisi modelleri şeklinde.

İlk etapta Google’ın Pixel modellerine gelen yazılım güncellemesinin ilerleyen dönemde diğer Android cihazları için yayınlanacağını da belirtelim. Beklenen tarih net olarak belirtilmese de ‘sonbahar’ şeklinde resmi bir ifade kullanıldı. Dolayısıyla Samsung, LG, Sony, Huawei, Xiaomi, HMD Global, Oppo, Vivo, OnePlus gibi üreticilerin modelleri önümüzdeki aylarda en yeni Android işletim sistemine merhaba diyecek.

Yepyeni özellikler…

Diğer yandan final versiyonu sunulan Android 9 Pie özellikleri noktasında, şirketin Mayıs ayında düzenlediği I/O 2018 etkinliğinde belirtilenlerden çok farklı değil. Dijital Sıhhat denilebilen bir kontrol paneli, dokunmatik navigasyon sistemi, yapay zeka temelindeki bazı arayüz değişiklikleri öne çıkanlar arasında. Ayrıca çentikli telefonlarda kullanımı kolaylaştıran yeni bir durum çubuğu, klavye uygulamasında geliştirmeler, yeni kamera özellikleri diğer dikkat çekenler.

Android 9 Pie hakkında daha fazla ayrıntıyı önümüzdeki haftalarda ‘Teknoloji Dostunuz’ MediaTrend’de, ayrıntılı bir makale halinde görebilirsiniz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın