Android 7 Nougat’ın kullanım oranı yüzde kaç?

0

Google’ın mobil cihazlar için sunduğu işletim sistemi Android, uzun yıllardır yayınlanan versiyonlarla birçok cihazda farklı şekillerde kullanılıyor. Örneğin ilk Android sürümlerinden Gingerbread’in yüklü olduğu ve kullanılmaya devam edildiği görülürken, son versiyonlardan Android 7.1 de milyonlarca cihazda yer alıyor. Yayınlayan yeni bir kamuoyu bilgilendirmesi ise Android işletim sisteminin hangi versiyonlarının ne oranda kullanıldığını gözler önüne seriyor.

Buna göre Android Marshmallow’un, yüzde 31,8’lik oranla en çok kullanımda olan işletim sistemi versiyonu durumunda. İlginç bir detay olarak, söz konusu versiyon için önceki aya göre yüzde 0,5’lik artış yaşandığı kaydediliyor. Takipte ise yüzde 16’lık payla Android KitKat bulunuyor. Bu versiyonun önceki aya göre ciddi bir gerileme yaşadığı anlaşılıyor, çünkü kullanım oranı yüzde 17.1 seviyesindeydi.

Ve Android Nougat, yüzde 13,5’lik oranla listede önemli bir konumda. Bir ara versiyon olan 7.1’in de yüzde 1,2’lik paya sahip olduğu düşünülürse, tüm Android cihazların yüzde 14,7’sinin Nougat sürümleri ile kullanıldığı sonucuna ulaşılıyor.

Android Jelly Bean, yüzde 7,6, Gingerbread ve Ice Cream Sandwich ise birlikte toplam yüzde 1,3’lük paya sahip durumdalar.

Sonraki Android işletim sistemi ‘O’ da yakında final versiyonu ile kullanıma sunulmaya başlanacak ve bu tabloda yer alacak. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın