Android 7.0’ın gizli özellikleri

0

Ekranı bölerek çoklu uygulama kullanımı ve doğrudan mesajları yanıtlama gibi özelliklerini muhtemelen biliyorsunuz. Ancak Android Nougat, hem kullanışlı hem de pek bilinmeyen özellikleri ile daha da cazip hâle geliyor.
android 7.0 nougat

İstenmeyen numaraların sizi aramasını engelleyin
İçi boş mesajlardan sonra içi boş aramalar da son yıllarda maalesef bir gerçek hâline geldi. Ancak Nougat ile bir telefon görüşmesi yaptıktan sonra, o numaranın aramasını veya mesaj atmasını kalıcı olarak engelleyebilirsiniz.

android nougat numara engelleme

Bunu yapmak için Telefon uygulamasına gidin, menü düğmesine hafif dokunun, ardından Ayarlar> Arama Engelleme’ye gidin. Buradan, engellemek istediğiniz herhangi bir numarayı elle girebilmeniz mümkün. Telefon ayarları menüsündeyken “Arayan Kimliği” özelliğini de etkinleştirin. Artık, sizi arayan numara istenmeyenler listenizdeyse, Google sizi uyaracaktır.

Her uygulamayı ekranı bölerek kullanın
Yeni çoklu pencere özelliği, birden çok uygulamayı aynı anda çalıştırmak için harika, ancak tüm uygulamalar bu özellikle uyumlu değil. Neyse ki, kullanmak istediğiniz uygulama bu özellik için optimize edilmiş olsun veya olmasın, bu uygulamaların ekranda yeniden boyutlandırılmasına izin veren bir geliştirici seçeneği var.

android nougat coklu ekran

Bu özelliğe erişmek için önce Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekir. Ayarlar paneline gidin ve Hakkında> Yazılım bilgileri altında Android sürüm numarasına yedi kez dokunun. Şimdi, Geliştirici seçeneklerinin etkinleştirildiğini bildiren bir uyarı karşınıza gelecek. Ardından ana Ayarlar paneline geri dönün, ekranın altındaki Geliştirici Seçenekleri’ne dokunun ve ardından tüm uygulamaları çoklu pencere ile uyumlu hale getirmek için etkinliklerin yeniden boyutlandırılması seçeneğine dokunun.

Sistem arayüz ayarlarını etkinleştirin
Gizli sistem arayüz ayarlayıcısı, Nougat’ta tasarım öğeleri ve jestleri üzerinde daha ayrıntılı kontrol sağlar. Bu özelliği kullanmaya başlamak için, Hızlı Ayarlar menüsündeki Ayarlar simgesine basılı tutun ve ardından ekrandaki simgenin dönmesini bekleyin.

sistem arayuzu ayarlayicisi

Ekrana gelen uyarı size özelliğin etkin hâle geldiğini bildirir. Sistem arayüz ayarlayıcısı, aslında Android’in Marshmallow sürümünden beri mevcuttur, ancak Nougat ile buna birkaç yeni araç eklendi. Örneğin, yeni Güç Bildirimi seçenekleri, uygulamaya özel bildirimlerin kontrol edilebilmesini sağlıyor.

Android’in gizli oyunu Neko’yu oynayın
Nougat’ın Ayarlar menüsünün derinlerinde, tuhaf ve gizli bir kedi toplama oyunu yer alıyor. Ayarlar> Telefon Hakkında’ya gidip ekrana büyük bir ‘N’ logosu görünene kadar art arda Android 7.0’a dokunarak bu oyuna erişebilirsiniz.

android neko

Ekranın alt kısmında küçük bir kedi emoji görene kadar logoya dokunun. Daha sonra, bildirim penceresini açmak için ekranı aşağı doğru hızlıca kaydırın. ‘Düzenle’ düğmesine dokunun ve kedi emoji öğesine uzun basın ve ekranınıza sürükleyin.

Artık bildirim pencerenizi açtığınızda boş bir karo göreceksiniz. Bu karoya dokunduğunuzda, dört öğeden birini seçmek için bir mini menü karşınıza gelecek: Bits, fish, chicken veya treat. Bir tanesini seçip beklediğinizde, Android Neko’dan “A cat is here” (İng. Bir kedi burada) bildirimini alacaksınız. Koleksiyonunuza eklemek ve mevcut koleksiyonunuzu görüntülemek için kediye dokunarak devam edebilirsiniz.

Hem kotanız hem de piliniz bitmesin
Veri Tasarrufu, Nougat’taki yeni bir özelliktir ve bu sayede, telefonunuzun ekranı kapalıyken, uygulamalarınızın veri bağlantınıza erişmesini engelleyebilirsiniz. Bu özellik varsayılan olarak kapalıdır, bu yüzden kullanabilmek için öncelikle Ayarlar> Veri Kullanımı> Veri Tasarrufu bölümüne gidip etkinleştirmeniz gerekir.

veri kullanimi

Veri Tasarrufu yalnızca aylık veri kotanızı yönetmek için işe yaramakla kalmaz, Facebook gibi pil tüketen uygulamaların sürekli olarak arka plan güncellemesine çalışmasını engelleyerek, pil ömrünüzü belirgin bir şekilde artırabilir. Veri Tasarrufu açıkken ve Facebook engellendiğinde, bildirimler yalnızca ekranı siz açtığınızda ekrana gelecek. Sonra mesajları, yorumları kaçırdım diye üzülmeyin : )

Cevap bırakın