Android 7.0 Nougat kullanım oranı şaşırttı: Yüzde 0,3

0

android_nougat_logo-930x465

Google’ın geçtiğimiz aylarda final versiyonunu yayınladığı yeni mobil işletim sistemi Android 7.0 Nougat’ın Kasım ayı itibarıyla, dünya genelindeki kullanım oranının binde 3 (yüzde 0,3) olduğu açıklandı.

Android versiyonunun olağanüstü düşük bir benimsenme oranına sahip olmasının arkasında yatan temel neden ise işletim sisteminin önyüklü olduğu cihaz sayısının henüz çok az sayıda olması. Güncelleme desteğinin henüz yeni oluşu da bir diğer etken.

Android 7.0 Nougat’ın birkaç ay önce yayınlanmasına karşın, daha yolun çok başında olduğu görülüyor. Genel tabloda da ilginç detaylar var…

Dünya üzerindeki Android cihazların yüzde 25,2’sinde Android 5.0 KitKat kullanımda. Söz konusu sürüm 2014 yılında çıkışını gerçekleştirmişti. Öte yandan Android 6.0 Marshmallow’un en fazla kullanımda olan ikinci sürüm olduğu görülüyor. Yüzde 24’lik orana ulaşan yazılımı yüzde 22,8 ile Android 5.1 Lollipop izliyor.

Android 5.0 Lollipop sürümünün yüzde 11,3’lük oranla yoğun kullanımının devam ettiği dikkatlerden kaçmazken onu Android 4.2.x Jelly Bean sürümü izliyor. Android 4.1.x Jelly Bean’in yüzde 4,9’luk oranla altıncı sırada yer aldığı da dikkatlerden kaçmıyor. Ice Cream Sandwich ve Gingerbread gibi çok eski işletim sistemi versiyonlarının yüzde 1 civarında kullanım oranlarına sahip oluşu da ilginç detaylar arasında. 2010 Mayıs ayında ilk kez yayınlanan Android Froyo ise binde 1’lik oranıyla en az kullanımda olan Google mobil işletim sistemi versiyonu durumunda.

Cevap bırakın