Android 7.0 Nougat kullanım oranı açıklandı

0

android_nougat_logo-930x465

Google’ın en son mobil işletim sistemi sürümü geçtiğimiz aylarda yayınlanmıştı. Şirketin yeni akıllı telefon modellerinin yanı sıra bir dizi başka modele yazılım güncellemesi şeklinde gelen Android 7.0 Nougat adını alan versiyona dair bazı bigliler ortaya çıktı. Bunlar arasında son derece düşük genel kullanım oranı dikkat çekti.

Geride kalan 5 aylık süre içinde Android 7.0 Nougat yüklü cihazların, genel Android cihazları arasındaki payının yüzde 1.2 seviyesinde olduğu belirtildi. 2 farklı sürümdeki Nougat’ın 7.0 kodlu versiyonun kullanım oranı yüzde 0,9 olurken, diğer versiyon 7.1’in oranı yüzde 0,3’te kaldı.

Öte yandan Android sürümleri arasında en yoğun kullanılanı yüzde 32,9 ile Android Lollipop. Onu 30,7 ile Android 6.0 Marshmallow takip ediyor. Android KitKat ise yüzde 21,9 ile dördüncü sırada. Daha eski işletim sistemi sürümleri olan Android Gingerbread ve Ice Cream Sandvich ise yüzde 1 seviyelerindeki kullanım oranları ile varlıklarını sürdürüyorlar. Android Froyo ve Android Honeycomb’ın kullanım oranları ise yüzde 0,1’in de altında.

Merak edilen konu ise sonraki verilerde Android 7.0 Nougat’ın nasıl bir ilerleme kaydedeceği. Özellikle Samsung, HTC, LG gibi üreticilerin sonraki nesil amiral gemisi modellerinin tanıtımıyla söz konusu oranda kayda değer artışın beklendiği belirtiliyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın