Android 7.0 N’den yeni detaylar ve Google Home

0

google-home

Google tarafından her sene yaz aylarının başında organize edilen ve dünyanın hemen her yerinden yazılım geliştiricilerin, teknoloji uzmanlarının yoğun ilgi gösterdiği I/O (Gelişticiler Konferansı)’nda Android 7.0’a dair yenilikler duyuruldu. Ayrıca yeni akıllı ev odaklı cihaz Google Home tanıtıldı.

Android 7.0 N’e ilişkin performans tarafında önemli gelişmeler var. Yüzde 75 gibi oldukça iddialı bir artıştan söz ediliyor. Etkinlikte üzerinde durulan bu performans artışına dair detaylar da paylaşıldı. Vulkan API’sinin öneminin altı çizildi.

Ekran Resmi 2016-05-19 13.55.09

Android’in sonraki sürümünde güvenlik de ön planda yer alacak. Örneğin arka planda çalışan yazılımlara dair güncellemeler otomatik olarak yüklenebilecek. Sürpriz bir detay olarak da cihaz açıldığında karşınıza çıkan ‘Android Başlatılıyor’ animasyonu, 7.0’da olmayacak. 250’den fazla yenilik ve performans iyileştirmesi ile gelecek sürümün sonbahar aylarında final versiyonunun kullanımına başlanması bekleniyor.

Google Home (en üstte), bir akıllı ev aygıtı Öne çıkan özelliği sesli komutlarla birçok işin halledilebilmesini sağlaması. Örneğin ışıkları kapat dediğinizde kapatıyor, TV’de istediğiniz programı açıyor, klimayı çalıştırıyor… Bunların yanı sıra yemek siparişi verebiliyor ve Google aramalarını sesli komut üzerinden yapabiliyorsunuz. Aramalarla ilgili olarak bilgisayarınızın da açık olması gerekiyor. İlk aşamada ABD’de ve bazı pilot ülkelerde satışına başlanması beklenen ürünün Türkçe dil desteği ile Türkiye pazarında yer alıp yer almayacağı ise henüz net değil.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın