Android 7.0 N geliştirici sürümü yayınlandı

0

android-nutella

Google, sonraki mobil işletim sistemi sürümünün geliştirici sürümünü(Developer Preview) yayınladı. Beklenildiği üzere Android 7.0 N adıyla gelen yazılımın son kullanıcıya sunulacak final versiyonunun sonbahar aylarında hazır olması bekleniyor.

Android N, yoksa Nutella mı?

Android 7.0 N’deki ‘N’ Google’ın Android sürümlerindeki harf sırasının geldiği nokta. Daha önce …K (KitKat), L (Lollipop), M (Marshmallow) şeklinde devam alfabetik sıra ile eden sistem sürümlerinin sonraki adı ‘N’ harfiyle başlayacak, ancak N’in ne olacağı final sürümünde açıklanacak. Otoritelerin bir kısmı Android 7.0’ın büyük olasılıkla ‘Nutella’ adıyla geleceğini tahmin ediyorlar.

İşletim sisteminin önizleme sürümü, final versiyonuna ilişkin çok sayıda işareti de beraberinde getiriyor. Bunlar arasında ‘çoklu pencere’ desteği öne çıkıyor. Bu özellik, aynı ekranda birden fazla uygulamanın kullanımı şeklinde özetlenebilir.

android-nHangi özellikler öne çıkacak?

Diğer yenilik ise “Picture-in-Picture” özelliği. En basit tanımıyla YouTube’daki video küçültme özelliğine benziyor. Bildirim paneli üzerinden cevap yazma, her uygulama için sunulacak bildirim panelleri, bildirimleri tek harekette silme, hızlı ayarlar ve arayüz ile stabilite odağındaki geliştirmeler de diğer dikkat çeken Android N özellikleri olacak.

İşte beta için uygun cihazlar

Android 7.0 N Beta’ya uygun olan cihazla da açıklandı: Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Nexus 9 ve Pixel C. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Cevap bırakın