Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerYazılımAndroid 15: Şimdiye kadar onaylanan ve sızdırılan özellikler

  Android 15: Şimdiye kadar onaylanan ve sızdırılan özellikler

  Google, geçtiğimiz Ekim ayında Pixel 8 Serisi ile birlikte Android 14’ü resmi olarak piyasaya sürmüştü. 2024’ün ilk aylarını geride bırakırken şimdiden Android 15 hakkında konuşmaya başladık. Şu anda yalnızca beta kullanıcıları tarafından test edilen Android 15, çeşitli yenilikleri de beraberinde getiriyor.

  Android 15 ne zaman çıkacak?

  Google geçmişte olduğu gibi Android sürümlerine isim vermeyi bıraktı. Artık yalnızca sürüm numarasını kullanıyor, ancak iç kullanımda kod adı kullanımına devam ediliyor. Android 15’in de kod adı Vanilla Ice Cream, yani vanilyalı dondurma. Google, iki geliştirici ön izlemesi ve bir beta aracılığıyla Android 15’i test etmeye başladı, ancak nihai kararlı sürümün çıkışına hala aylar var. Android 15’in yayın takvimi, Temmuz ayına kadar sürecek beta sürümlerini içeriyor. İşte bu sıralarda Android 15, platform stabilitesine ulaşacak, yani yeni özellikler veya API’ler eklenmeyecek, böylece uygulama geliştiricileri uygulamalarını bu herkese açık API’lerle test etmeye başlayabilecekler. Sonraki sürümler hata gidermeye ve ufak tefek yeni özellikler eklenmesine odaklanacak. Google, henüz kararlı Android 15 yapılarının ne zaman yayınlanacağını belirtmedi, ancak muhtemelen Ekim 2024’te Pixel 9 serisi lansmanı ile birlikte gerçekleşeceğini bekliyoruz.

  İşletim sisteminin ilk güncellemesini geçmişte olduğu gibi Google Pixel kullanıcıları alacak. Platformun üzerine kendi Android UX’lerini geliştiren üreticilerin cihazlarına Android 15 getirmeleri biraz daha zaman alacak. Önümüzdeki aylarda üreticiler kendi ürünlerine yönelik geliştirici ön izleme yapılarını ortaya çıkarabilir. Ancak bu süreci beklemek istemiyorsanız kendi işinizi kendiniz halledip Android 15 sürümünü telefonunuza kendiniz yükleyebilirsiniz. Diğer taraftan telefonunuzun Android 15 alıp almayacağını üreticinizden ya da internet üzerinde biraz araştırma yaparak bulabilirsiniz.

  Android 15
  Android 15

  Arayüzde değişiklikler, yeni özellikler ve kullanıcı deneyimini iyileştiren yenilikler

  Android 15, önceki Android sürümlerine oldukça benzer görünse de, Google bu güncelleme ile bazı dikkat çekici değişiklikler yapıyor. Önemli özelliklere yönelik işlevsellik güncellemeleri de var. Bu özelliklerin tümü ya resmi olarak duyuruldu ya da yayınlanan Android 15 yapısında fark edildi.

  Ekran Paylaşımı: Android 15 ile kullanıcılar, tüm cihaz ekranını değil, yalnızca bir uygulama penceresini paylaşabiliyor veya kaydedebiliyor. Bu özellik ilk olarak Android 14 QPR 2’de Pixel cihazlarında etkinleştirildi, ancak artık daha geniş Android platformunda kullanılabilir olacak.

  Geliştirilmiş Uydu Bağlantısı: Bu güncelleme, uydu iletişimi desteğini genişleterek, özellikle geleneksel ağ hizmetlerinin kullanılamadığı senaryolarda, uygulamalar genelinde arayüzü ve kullanılabilirliği geliştiriyor.

  İyileştirilmiş Bildirim Yönetimi: “Bildirim bekleme süresi” olarak adlandırılan yeni bir özellik, üretken uygulamalardan gelen bildirimlerin sıklığını sınırlandırarak dikkat dağınıklığını azaltmayı amaçlıyor.

  Gizlilik ve Güvenlik Gelişmeleri

  Her sürümle birlikte Android, kullanıcı gizliliği ve güvenliğine olan bağlılığını güçlendiriyor:

  Hassas Bildirimler: Android 15, tek kullanımlık parolalar gibi hassas içerikler için geliştirilmiş koruma sunarak kötü amaçlı uygulamaların bu tür verilere erişmesini engelliyor.

  Bluetooth Yönetimi Geliştirmeleri: Güncelleme, Bluetooth bağlantılarını yönetmek için geliştirilmiş bir arayüz içeriyor ve kullanıcıların bağlı cihazlarıyla etkileşimini basitleştiriyor.

  Performans ve Erişilebilirlik İyileştirmeleri

  Google, Android 15’te performans optimizasyonu ve erişilebilirliğe odaklanmaya devam ediyor:

  Dinamik Performans Altyapısı: Geliştirilmiş API’ler, uygulamaların kaynakları daha iyi yönetmesine ve cihazı aşırı ısıtmadan optimum performansı sürdürmesine olanak tanıyor.

  Erişilebilirlik Özellikleri: Yeni araçlar ve destek özellikleri, Android’i özellikle engelli kullanıcılar için daha erişilebilir hale getiriyor ve gelişmiş erişilebilirlik seçenekleriyle işletim sistemiyle etkileşimi iyileştiriyor.

  Bağlanabilirlik

  Android 15, yeni teknolojilerden ve bağlantı seçeneklerinden yararlanan çeşitli işlevler sunmaya hazırlanıyor:

  Auracast Ses Paylaşımı: Bu alandaki geliştirmeler, Bluetooth LE kullanan yakındaki cihazlarla ses paylaşımı sürecini basitleştirerek ekosistemin yeteneklerini genişletecek.

  Yüksek Kaliteli Web Kamerası Modu: Mobil cihazların web kamerası olarak kullanımındaki artışa yanıt veren bu mod, pil ömrünü ve cihaz sıcaklığını etkileyebilse de video kalitesini önemli ölçüde artırıyor.

  Beklenen Özellikler ve Yenilikler

  Android gelişmeye devam ederken, beklenen bazı özellikler heyecan yaratıyor:

  Daha güçlü cihazı kapalıyken bulma API’si: Bu özellik, cihaz güvenliği ve takibi için önemli bir gelişme olarak, Android cihazların kapalıyken bile bulunmasına olanak tanıyor.

  Üçüncü Taraf Asistanlar için Sesle Aktivasyon: Google Asistan’ın ötesine geçen bu özellik, üçüncü taraf uygulamaların uyandırma sözcüklerini kullanmasına olanak tanıyarak platform genelinde dijital asistanların kullanılabilirliğini artıracak.

  Android 15, yeni özellikler ve önemli geliştirmelerle dolu gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunmayı vaat ederek Android ekosisteminde ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor. Geliştirme ilerledikçe, Android’in hızla gelişen mobil ortamda rekabetçi ve ilgili kalmasını sağlamak için ek özellikler ve iyileştirmelerin ortaya çıkması oldukça muhtemel.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN