Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  MobilandroidYeni özellik sayesinde Android 15 ile pil ömrü uzayacak!

  Yeni özellik sayesinde Android 15 ile pil ömrü uzayacak!

  Google, bu hafta düzenlediği I/O konferansında Android 15 için önemli yenilikleri ele aldı. Güvenlik ve gizliliğin ön planda olacağı işletim sistemi, bazı modellerin pil ömründe büyük artış sağlayacak. Donanım üzerinden sağlanacak bir yükseltme ile pil ömründe 3 saate kadar artış yaşamak mümkün olacak.

  Android Mühendislik Başkan Yardımcısı Dave Burke, cihazların özel bir moda girerek batarya optimizasyonları yaşayacağını belirtti. “Doze modu” olarak adlandırılan bu özellik, ekranın kapalı olduğu durumlarda çalışıyor. Güç tasarrufu sağlamak için arka plan görevlerini erteliyor.

  android-15-guncellemesi-yeni-ozellikler

  Doze modu sayesinde hem işlem önceliği kontrol edilebiliyor hem de batarya performansında artış yaşanıyor. Burke’in açıklamasına göre yeni işletim sistemi, Android 14’e kıyasla Doze moduna yüzde 50 daha hızlı girecek.

  Google tarafından yürütülen testler, Android 15’li cihazların pil ömründe üç saate kadar artış yaşadığını gözler önüne serdi. Doze modu Android 14’e göre daha erken devreye girdiği için, ekran kapalıyken ve cihaz uyku durumundayken pil de daha yavaş tükeniyor.

  Cihazın uyku moduna daha hızlı geçmesi sadece telefonlar için geçerli olmayacak. Tabletler, akıllı saatler ve diğer aygıtlar da dahil olmak üzere tüm Android 15 cihazlarının pil performansına yardımcı olacak.

  Öte yandan Wear OS 5 hala Android 14 tabanlı olsa da, önümüzdeki sürümlerin bu artıştan faydalanması mümkün.

   

  android-15-guncellemesi-alacak-realme-modelleri-1

  Google, her yeni Android sürümünde pil optimizasyonlarına odaklanmaya devam ediyor. Yeni özellikler daha fazla öne çıkıyor olsa da, donanıma dayanan ve gücü koruyan özelliklerin de göz ardı edilmemesi gerekiyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN