Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetAndroid 14 ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

  Android 14 ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

  Google geçtiğimiz günlerde Made by Google etkinliğinde Pixel 8, Pixel 8 Pro ve Pixel Watch 2’yi tanıttı. Aynı etkinlikte Android 14’ü de yayınladı. Google’ın mobil işletim sisteminin en son sürümü Android 14, birçok yeni özelliği beraberinde getiriyor. Şu an için sınırlı sayıda telefonda kullanılabilen ve yıl sonuna kadar birçok telefonda kullanılabilir duruma gelecek olan Android 14’ün yeni ve gelişmiş özelliklerine yakından bakıyoruz.

  1. Yeni Material You Tasarımı

  Android 14 özellikleri ile birlikte gelen “Material You” tasarımı, kullanıcıların cihazlarının görünümünü ve hissini kendi tercihlerine göre uyarlayabilmelerine olanak tanıyor. Material You ile birlikte kullanıcılar duvar kağıtlarından ilham alan temalar oluşturuyor. Daha fazla renk ve yazı tipi seçeneğinden faydalanmata.  Ayrıca yuvarlatılmış köşeler ve yumuşak geçişler daha modern ve estetik bir görünüm katmakta.

  2. Özelleştirilebilir Kilit Ekranı

  Ana ekranınızı pencere öğeleri, duvar kağıtları, simge paketleri ile zaten özelleştirebiliyordunuz. Ancak kilit ekranında durum bu kadar ayrıntılı değildi. Android 14 ile bu durum değişiyor. Artık kilit ekranı her yönüyle özelleştirilebiliyor. Android 14 yenilikleri ile kilit ekranında yazı tiplerini, pencere öğelerini ve renkleri ayarlayabiliyorsunuz. Hatta kilit ekranının alt köşelerine kısayollar eklemek dahi mümkün.

  3. Gizlilik ve Güvenlik Özellikleri

  Android 14, gizlilik ve güvenlik özelliklerini güçlendirerek bir üst düzeye taşıyor. Yeni özellikler arasında, uygulama izinlerinin daha iyi kontrolü, gizlilik korumalı bir fotoğrafçılık modu ve cihazın konumunu yalnızca belirli uygulamalarla paylaşmak için izin veren yeni bir özellik yer alıyor.

  Android 14 ile Android 13 arasındaki en büyük farklardan biri, yeni güncellemenin artık eski Android uygulamalarının yüklenmesini engelliyor olması. Google bu değişikliğin özellikle Android 5.1 Lollipop API’leri ve daha eski sürümler için geliştirilen uygulamaları hedeflediğini söylemekte. Kötü amaçlı yazılımların genellikle modern güvenlik ve gizlilik korumalarından faydalanmayan eski API düzeylerini hedef aldığını düşünürsek bu oldukça önemli bir gelişme. Bu değişiklik, birçok terk edilmiş uygulama (örneğin eski oyunlar) Android 14 telefonlara yüklenemeyecek. Eski Android sürümünüzü Android 14’e yükselttiğinizde bu uygulamalar kalmaya devam ediyor, ancak cihazınız 14 sürümüyle geliyorsa bu uygulamaları yükleyemiyorsunuz.

  Android 13 ve önceki sürümlerde bir uygulama fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişmek için izin istediğinde evet ya da hayır diyebiliyordunuz. Android 14 ile birlikte bu konuda daha fazla kontrole sahip oluyorsunuz. Artık “Tüm fotoğraflara erişime izin ver”, “Fotoğrafları seç” ya da “İzin verme” diyebiliyorsunuz.

  Benzer şekilde Android 14 uygulama izinlerini daha iyi kontrol etmenizi sağlıyor. Artık bir uygulama belirli bir izni istediğinde bu izni yalnızca bir kez ya da her zaman için vermeyi seçebiliyorsunuz. Ayrıca verdiğiniz izinleri uygulamalardan istediğiniz zaman geri alabiliyorsunuz.

  4. Gelişmiş Performans ve Pil Ömrü

  Android 14, performans ve pil ömrünü de önceki sürümlere göre iyileştiriyor. Yeni özellikler arasında, uygulamaların arka planda daha az pil tüketmesini sağlayan bir güç tasarrufu modu ve cihazın işlemcisinin ve GPU’sunun performansını artıran bir oyun modu yer alıyor. Android 14’ün oyun modu, cihazın işlemcisinin ve GPU’sunun performansını artırarak oyun deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor. Bu mod, ayrıca cihazın sıcaklığını da düşürerek aşırı ısınmayı önlüyor.

  5. Fotoğrafçılık Modu: Gizlilik Ön Planda

  Android 14, gizliliğin ön planda olduğu fotoğrafçılık moduyla kontrolü elinize almanıza olanak tanıyor. Bu modda fotoğraflarınızın meta verilerini kaldırabiliyorsunuz. Bu sayede konum, fotoğrafın çekildiği tarih ve saat gibi bilgiler başkalarıyla paylaşılmıyor. Diğer taraftan yeni sürüm konum bilgileri üzerinde de kontrolünüzü artırıyor. Android 14’le birlikte artık konumunuzu yalnızca belirli uygulamalarla paylaşabiliyorsunuz. Böylece cihazın konumunu izlemek isteyen uygulamalar üzerinde daha fazla kontrol elde ediyorsunuz.

  6. Veri Paylaşımı

  Uygulamaların politikalarındaki değişikliklerden artık haberiniz oluyor. Diyelim ki çarşamba günü bir uygulama yüklediniz. Bu uygulamanın izinlerini ve gizlilik politikalarını kabul ettiniz. Daha sonra, cuma günü, uygulama bu politikaların şartlarını değiştirdi. Şimdiye kadar, şirket sizinle doğrudan iletişime geçmediği sürece bu durumdan haberiniz olmuyordu. Android 14 ile birlikte bu durum değişiyor.

  7. Geliştiriciler için Yenilikler

  Android uzun yıllardır TV, tablet, telefon gibi farklı ekranlarda çalışıyor. Google Android 14’le birlikte farklı ekranlardaki Android sürümlerinin etkili bir şekilde uyum sağlayabilmesine olanak tanıyor. Bu doğrultuda Android 14 pencere boyutu sınıfları, kayan bölme düzeni gibi geliştirici eklemelere sahne oluyor. Son olarak Google, geliştiricilerin farklı cihazlarda ve form faktörlerinde çalışan uygulamaları daha kolay oluşturabilmeleri için cihazlar arası SDK’nın bir önizlemesini sundu.

  8. Entegre Sağlık Uygulaması

  Health Connect uygulaması, çeşitli fitness ve sağlık uygulamalarından sağlık verilerini toplamak için etkili bir merkez. Samsung, Fitbit ve Peloton gibi büyük oyuncuların sağlık/fitness verilerini destekliyor. Ayrı olarak indirilen bu uygulama, Android 14’le birlikte yerleşik olarak geliyor. Öyle ki, manuel olarak yüklemeniz gerekmiyor.

  Sizler de daha çok uygulama hakkında bilgi edinmek için İşinizi Kolaylaştıracak 5 Android Tabanlı Uygulama blog yazımızı okuyabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN