Android 11: Bilmeniz gereken 5 özellik

0

Google Android 11 Developer Preview güncellemesini yayınlamasının ardından, bazı Android 11 özellikleri de geliştiriciler tarafından ortaya çıkarıldı.

2020 yılının ortalarında, muhtemelen 12 Mayıs’taki Google etkinliğinde resmen duyurulması planlanan Android 11, ekim ayında ise Android 7.0 ve sonraki Android sürümlerindeki cihazlara sunulacak.

Android 11 ile gelecek yenilikler

Google Android 11 Developer Preview kısa bir süre önce ortaya çıktı. Google tarafından getirilecek yeniliklerin bir kısmı da böylece kendini göstermiş oldu. İşte öne çıkan Android 11 özellikleri:

Tek seferlik konum erişimi: Yeni güncelleme ile birlikte Android kullanıcılarına sunulacak özelliklerden biri yeni bir konum izin seçeneği. Artık bir uygulama açık olduğu sürece konum erişimine izin vermek yerine tek seferlik izin verilebilecek. Böylece, uygulamalar konum kullanacakları zaman bunu sürekli olarak sormak zorunda kalacak. Bu da kullanıcıların, hangi uygulamanın daha fazla konum kullandığı konusunda fikir sahibi olmasını sağlayacak. Ayrıca, ‘Her zaman izin ver’ seçeneği de kaldırılıyor.

Kabarcık bildirimleri: Android 10 işletim sistemiyle birlikte uygulama bildirimleri kabarcık şeklinde görünmeye başladı. Android 11 ile birlikte bu özellik üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarına da gelecek. Telefon kilitliyken ya da Always-on Display özelliği açıkken de bu bildirimler görünecek.

5G bağlantı seçenekleri: Android 11’in 5G teknolojisine odaklanması bekleniyor. Google, geliştiricilerin uygulamaları geliştirirken 5G deneyimine odaklanmasına yardımcı oluyor. Artık uygulamalar da 5G kullanılıp kullanılmadığını anlayacak.

Konuşmalar: Bu kısım gerçek zamanlı mesaj bildirimlerini gösterecek. Ayrıca mesajlar buradan sessize alınabilecek ya da bekletilebilecek. Önemli olarak işaretleme seçeneği de geliyor.

Ekran kaydı: Aslında bazı Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda dahili ekran kaydı alma özelliği bulunuyor. Ancak, saf Android kullanan telefonlarda ne yazık ki bu özellik mevcut değildi. Android 11 ile birlikte ekran kaydı alma özelliği de geliyor.

Cevap bırakın