Android, 10’uncu yaşını kutladı!

0

Android işletim sisteminin 23 Eylül 2008’de yayınlandığını biliyor muydunuz?

Android, 10 sene önce (23 Eylül tarihinde) geniş kesimlere ilk temasını gerçekleştirdi. Emekleme dönemini büyük bir hızla geçen platform, günümüzde milyarlarca akıllı cihazda kullanımda. Hikayesi ise son derece ilginç…

İlk olarak 2000’lerin başında bir fotoğraf makinesi yazılımı fikriyle ortaya çıkıyor. Geliştiricisi olan Andy Rubin tarafından Linux işletim sistemi temelinde hazırlanıyor. Ancak Apple’ın iPhone hazırlığından haberdar olan Google, rakip bir yazılım sunma kararı alıyor ve 2005 yılında Android’i 50 milyon dolara bünyesine katıyor. Rubin’i de başkan yardımcılığı görevine getiren teknoloji şirketi, yaklaşık 2 yıl süren adaptasyon sürecinin ardından ilk açık betayı 2007 sonunda yayınlıyor. 2008 Eylül ayı ise ilk Android telefon olan T-Mobile G1 eşliğinde platformun ilk halka açık versiyonuyla tanışma zamanı oluyor. Bu başlangıç, günümüzde devasa bir yazılım ekosisteminin doğuşu aynı zamanda.

Android işletim sistemi, kullanıcıların geniş bir fiyat skalasında modern akıllı telefonlarla buluşmasına köprü oluyor. Bugün, birkaç yüz TL’den başlayıp 10 bin TL’lere yaklaşan fiyat etiketleriyle, her bütçeye ve her ihtiyaya karşılık gelen akıllı telefonlarla, tabletlerle buluşmak çok kolay.

Aynı zamanda milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapan uçsuz bucaksız bir ‘girişimcilik’ ve ‘teknoloji şirketi’ sahası için kaynak oluşturuyor.

MediaMarkt’ta satışa sunulan Android telefonları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın