Android 10’nun gizli kalmış özellikleri

0

Google’ın yeni işletim sistemi olan Android 10 kademeli olarak Android akıllı telefon üreticilerine dağıtılıyor. Google Pixel serisi cihazlar ve anlaşmalı Android One şirketleri bu telefon güncellemesine çok daha önceden ulaşabiliyor. Ama Xiaomi, Samsung ve diğer önemli markalar da artık Android 10 sürümü yeni cihazlarına yayınlıyor.

Yeni Android ile beraber başta karanlık mod olmak üzere yüzlerce yeni özellik ekleniyor. Bu yazımızda ise, daha çok gizli kalmış Android 10 özelliklerine eğiliyoruz.

Odaklanma Modu

Android 10 için sunulan Odak modu sizin çok daha iyi odaklanmanızı sağlıyor. Akıllı telefonlarımız çok işlevsel araçlar olsa da, uygulama sayısı, sosyal medya platformları sizin odaklamanızı engelleyecek şekilde çalışabiliyor.

Elbette bu modu standart “rahatsız etme” veya “bildirim yollama” gibi düşünmemeniz gerekiyor. Odak modundayken belli uygulamaları duraklatabiliyor ve böylece asıl kullanmak istediğiniz telefon fonksiyonlarına odaklanıyorsunuz.

Uygulamalar bu mod ile duraklatıldığında, uygulama ikonları da griye dönüşüyor. Siz odak modundan çıktığınızda ise yine eski haline dönüyor.

Yeni Çoklu İşlem Modu: Baloncuklar

Oldukça eski bir konsept üzerine inşa edilmiş olmasına rağmen, Android 10’nun yeni özelliği Bubbles, çoklu işlem yapmak isteyenler için farklı bir alternatif sunuyor.

Eğer kişi listenizde favori seçimleri yaptıysanız, onları baloncuklar halinde listeleyebiliyorsunuz. Facebook Messenger’a oldukça benzeyen bu sistem, hızlı e-posta, hızlı mesaj, arama ve daha birçok farklı fonksiyonu 2 tuşa kadar indirgiyor. Üstelik hangi uygulamada olursanız olun, o uygulamadan çıkmanıza da gerek yok. Arka plana dokunmanız halinde balon penceresi anında kapanıyor.

Wi-Fi Şifresi İçin QR kod kullanmak

Artık Wi-Fi şifresini kimseye söylemeden paylaşmanız mümkün. Böylece bir arkadaşınız veya misafiriniz Wi-Fi şifresini istediğinde, tek yapmanız gereken onlara bir QR kod göndermek.

Böylece kod sayesinde ağa hızlı bağlantı yapabilirler ve şifrenizin içeriği de güvende kalır.

Konum Kontrolü

Normalde Play Store üzerinden bir uygulama indirmek istediğinizde, uygulamanın istediği izinler size sorulur. Birçok uygulama artık sizin konum ve kişi bilgilerinizi bilmek istediğinden, bu alanda daha sonra ayarlama yapmak çok daha güvenli bir tercih olabiliyor. Eğer o an için konum bilgisi paylaşmak istemiyorsanız da, o uygulamaları tek tek bulup konumları kapatmanız gerekiyor.

Yeni konum kontrolü seçenekleri ile birlikte artık tek tuşla tüm uygulamalar için konum bilgilerinizi kapatıp, açabilirsiniz.

Cevap bırakın