Analiz: App Store’da ilk 50 oyun gelirlerin yüzde 76’sını alıyor

0

Yeni bir araştırmanın sonuçları, iOS uygulama mağazası App Store’daki gelir dağılımına dair ilginç bulgular içeriyor.

Apple’ın mobil cihaz serileri (iPhone, iPad ve iPod touch) için geliştirilen uygulama mağazası App Store, aynı zamanda oyun geliştiricileri için büyük bir gelir kapısı. Dünyanın her yerinden 10 binlerce yazılım geliştiricisi, bu zorlu platformda birbirleriyle rekabet ederek gelir pastasından pay almaya çalışıyor.

Apple, geçtiğimiz haftalarda sona eren geliştirici konferansı WWDC 2018 kapsamında App Store’un gücünü birçok kez öne çıkardı. Ancak oyunların genel itibarıyla ‘çok kazanmasının’ zor olduğu da bilinen bir gerçek. Bu noktada bir analiz yayınlayan veri analitiği şirketi Apptopia, ilginç bulgular sundu…

İlk 50 önemli ama…

Buna göre App Store’daki toplam gelirin büyük kısmı, oyunlarda ilk 50 sıra içerisinde yer alanlara gidiyor. Belirtilen ortan tüm pastanın yüzde 76’sı şeklinde. Bu bir hayli çarpıcı oranın yanı sıra ilk 50 içerisinde yer alınsa dahi gelirlerin ayda 1,5 milyon dolardan az olduğunun altı çiziliyor. Araştırmanın ABD App Store gelirlerine göre gerçekleştirildiğini belirtelim. Yani Türkiye için söz konusu gelirler büyük olasılıkla daha düşük.

Öte yandan ilk 50’de kalma durumu da son derece karmaşık. En iyi 50 listesine giren oyunların yüzde 64’ü üç gün sonra –ilk 50’nin- dışında kalıyor. Yüzde 33’ü ise bir gün sonra liste dışı kalıyor.

Bununla birlikte zirvede işler nispeten daha farklı; en iyi 5 oyun, uygulama içi satın alımlarla günde ortalama 750 bin dolar kazanıyor. Sonraki 5 için ise rakam 340 bin dolara geriliyor. 11-25 arası oyunlarda ise 95 bin dolara ve 26-50 aralığında ortalama 47 bin dolara kadar düşüyor.

Cevap bırakın