Analiz: 2018’de mobil uygulama gelirleri 110 milyar doları geçebilir

0

Bir araştırma şirketi tarafından hazırlanan gelecek öngörüsüne göre 2018 yılında mobil uygulama pazarının toplam gelirleri 110 milyar doları bulacak.

Mobil uygulama adetlerinin hem iOS hem de Android için 500 milyonu gördüğü yıl, bundan sadece birkaç sene öncesiydi. Günümüzde her iki platformun da 2 milyar bandı civarında uygulamaya sahip oldukları biliniyor. Elbette mobil kullanıcıları için bu uçsuz bucaksız yelpazenin sayısız avantaj sunduğu da açık.

2017 yılı için Android’in Google Play Store ve Apple’ın iOS işletim sisteminin App Store uygulama mağazalarının önemli gelirlerle yılı kapatmaya hazırlandığı aşikar. Peki 2018’de neler olacak? İşte bu soruya odaklı bir analiz, kamuoyunda ilgi çekti.

Sıklıkla yayınladığı analizlerle tanınan araştırma kuruluşu App Annie’nin yayınladığı rapora göre 2018’de küresel mobil uygulamalardan elde edilen toplam gelir 110 milyar doların üzerinde olacak. Söz konusu gelirin elde edilmesinde kilit rol ise Çin, Brezilya ve Hindistan pazarlarında. Söz konusu ülkeler, halihazırda dünya nüfusunun yarıya yakın kesimini kapsıyor. Dolayısıyla mobil cihaz ekosisteminin de büyük bir bölümünü…

Öte yandan ilgili raporda mobil oyunların yükselişinin devam edeceğinin altı çiziliyor. Abonelik sistemine sahip uygulamaların da önemli ölçekte gelir elde etmeye devam edeceği vurgulanıyor.

Raporda artırılmış gerçeklik için de bir bölüm bulunuyor. Bu alandaki uygulamaların indirilme sayılarında artış olduğu kaydediliyor.

Cevap bırakın