Yeni Aldığınız Laptop Üzerine Sıvı Dökülürse Ne Yapmalısınız? GPlus Koruma Paketi

Yeni satın aldığınız bir Laptop üzerine sıvı dökülürse cihazınız hatta verileriniz hasar görebilir. Cihazınızın ve verilerinizin zarar görmemesi için çok hızlı hareket etmeniz gerekir. Özellikle verilerinizin hasar görmemesi için sıvının bilgisayarınızın depolama alanına ulaşmasını önlemeniz gerekir. Çünkü sıvı depolama alanına ulaşırsa verileriniz ile vedalaşma zamanı gelmiş olabilir. Diğer bir deyişle sıvı ile temas eden laptoptan verilerinizi nasıl kurtarabileceğinizi adım adım anlatmaya çalışacağım.

Laptop Üzerine Sıvı Dökülürse;

1- Cihazı Kapatın ve Elektrik Prizi İle Bağlantısını Kesin

İlk yapacağınız şey cihazı hemen kapatmaktır. Eğer şarjda ise de hemen fişi elektrikten çıkarın. Cihazı denemek amaçlı da olsa açıp kullanmayı denemeyin. Çünkü ilk başta normal çalışıyor olsa da sıvı cihazın içinde hareket ederek cihaza ilerleyen dakikalarda zarar verme olasılığı yüksektir.

2- Hızlıca Kurulayın

Sıvıyla temas eden laptop için hızlıca bulacağınız bir havlu veya benzeri bir ürünle kurulayın. Burada amaç mümkün olduğunca cihazı sıvıyla az temas etmesini sağlamaktır.

3- Bataryayı ve Harici Aksesuarları Çıkarın

Kurulamanın ardın cihazın bataryasını hemen çıkarın. Eğer cihaza bağlı farklı aksesuar ve donanımlar varsa onları da cihazdan ayırın.

4- Diski Kurutmaya Kalkmayın

Eğer sıvı cihazın içine kadar temas etmişse kesinlikle diski saç kurutma makinesi ile kurutmayın. Yapacağınız bu işlem ile depolama alanına daha büyük hasar verebilirsiniz. Hard diski belli bir süre bekletmek veya güneşte bırakmak da iyi bir çözüm değildir. Verileriniz değerliyse hiç zaman kaybetmeden profesyonel destek almak için cihazınızı teknik servise ulaştırmalısınız. Ne kadar hızlı hareket ederseniz verilerinizin kurtarılma olasılığı o derece yüksek olacaktır.

5- En İdeal Çözüm Profesyonel Destek

Cihaza dökülen sıvının cinsinin bilinmesi kurtarma işlemi yapılırken önemlidir. Teknik servise mutlaka dökülen sıvının cinsini belirtmeyi unutmayın.

Cihaz Koruma Sigortası Nedir?

Cihaz Koruma Sigortası, satın aldığınız elektronik cihazınızı, üretici garantisi tarafından kapsanmayan birçok durum ve kazaen oluşan hasarlara karşı güvence altına alan ve seçenekli ikinci bir garanti paketidir. Seçilen pakete göre cihazınızın üretici garantisi süresini de +3 yıla kadar uzar.

Cihaz Koruma Geçerlilik Süresi Nedir?

Cihaz Koruma Plus içerisindeki koruma teminatları satın alma tarihinden itibaren 1 yıl; Uzatılmış Garanti Hizmeti ise seçiminize göre cihazın üretici garantisi süresinin tamamlanması itibariyle +1 yıl, +2 yıl, +3 yıl geçerlidir.

Sigortamı Ne Zaman Kullanabilirim?

Cihazınızda bir hasar oluştuğu anda hasar bildirimi yaparak süreci başlatmanız yeterlidir.

Hasar kaydı oluşturulması için ibraz etmeniz gerekenler:

Hasarlı cihazınız
Cihaz Koruma Sigortası / Cihaz Koruma Plus poliçeniz
Cihazınızın faturası veya satış fişiniz
Müşteri Beyan Formu
Polis Tutanağı (Yalnızca hırsızlık durumlarında istenilmektedir*)

*Onarımı mümkün olmayan ürünler için faturanızdaki cihaz bedelinin belli oranlarında geri ödemesi yapılır.

www.mediamarkt.com.tr

Aykut AltındağmanşetYeni Aldığınız Laptop Üzerine Sıvı Dökülürse Ne Yapmalısınız? GPlus Koruma Paketi
Yorumlar (0)
Yorum Ekle