Xiaomi Redmi Note 8 Pro inceleme

Xiaomi Redmi Note 8 Pro inceleme: Xiaomi ve stratejisini bilen herkes bu üreticinin fiyat-performans oranının her zaman ön planda olduğunu bilir. Bu durum markanın yeni telefonu Redmi Note 8 Pro için de geçerli. 6 GB RAM ve 64 GB dahili belleğe sahip Redmi Note 8 Pro uygun bir fiyatla satışa çıktı.

Xiaomi Redmi Note 8 Pro inceleme

Öncelikle, Xiaomi, Redmi Note 8 Pro’yu iki renk seçeneğiyle sunuyor ama bence yeşil model öne çıkıyor. Daha klasik bir görünüm tercih edenler, gri Redmi Note 8 Pro’yu tercih edebilirler.

Görsel olarak, Xiaomi Redmi Note 8 Pro’nun yapı kalitesi iyi ve kaliteli bir izlenim veriyor. Plastik bir çerçeve kullanılsa da metal görünümü verilmiş. Arkadaki parmak izi okuyucu kameraya biraz yakın, bunun dışında 6,54 içlik IPS panelli ekran Full HD+ (2.340×1.080 piksel) çözünürlüğe sahip.

Ön yüzde damla çentik ile kamera bulunuyor, böylece ekran alanı azami şekilde kullanılmış. Xiaomi Redmi Note 8 Pro’nun damla çentik kullanan diğer tüm telefonlardan farkı, bu çentik ile kaybolan bildirim LED lambasının korunması olmuş.

Android 10 güncellemesi alacak

Yazılım açısından baktığımızda, Android 9.0 Pie işletim sistemi üzerinde Xiaomi’nin kendi kullanıcı arayüzü MIUI var. İlk kez Android kullanacaklar için dahi kolay anlaşılan arayüz, diğer Android üzeri kullanıcı arayüzlerinden biraz farklı. Bu sebeple Xiaomi’ye ilk kez geçen Android kullanıcıları biraz sabırla MIUI’ya da alışacaktır.

Orta seviyede güçlü bir aday

Orta seviye bir akıllı telefon olan Xiaomi Redmi Note 8 Pro, MediaTek Helio G90T platformunu kullanıyor. Bu platformdaki sekiz çekirdekli işlemci, 2 adet ARM Cortex A75 ve 6 adet ARM Cortex A55 çekirdeğini taşıyor. Alışılmışın dışında bir özellik de 6 GB bellek taşıması. Bu fiyat aralığında standardın 4 GB olduğunun altını çizeyim.

Performansa baktığımızda, orta seviyede oldukça güçlü bir aday olduğunu söylemek mümkün. Gündelik kullanımda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız gibi, zorlayıcı grafiklere sahip oyunlarda dahi takılma ya da gecikme olmadan eğlenceli vakit geçirmek mümkün.

Yüksek ses seviyesi

Ses kalitesine gelince, Xiaomi Redmi Note 8 Pro, standart bir çıktı veriyor. Aşağı bakan hoparlör yüksek ses seviyesine ulaşabiliyor. Telefon görüşmelerinde de ekstra bir durum söz konusu değil, görüşmelerin temiz ve net bir sesle tamamlandığını söylemeliyim.

Kamera segmentin üzerinde performans sunuyor

Gelelim Xiaomi Redmi Note 8 Pro’nun kamerasına. Çoğu üretici standart, ultra geniş açı ve telefoto mercekleri birleştirirken, Xiaomi standart ve ultra geniş açıyı makro mercekle birleştirmiş. Markanın bu kombinasyonu seçmesinin sebebi, 64 MP çözünürlüklü algılayıcının bu sayede detayları daha iyi vurgulayabilmesi olmuş. Bunun bir sebebi de zuma benzer şekilde görüntünün belirli kısımlarını büyüterek kullanmak da mümkün.

Gece çekimlerinde de avantajlı

Xiaomi Redmi Note’un 64 MP’lik kamerası, gece çekimlerinde de avantajlı. Bu tip durumlarda çözünürlüğü 4 kat düşüren ve 4 pikseli tek bir piksele indirgeyerek karanlığa çözüm bulan uygulama, düşük ışıkta daha yüksek ışık duyarlılığı da getiriyor.

İyi aydınlatma şartlarında Redmi Note 8 Pro kamerası iyi sonuç veriyor. Kontrast oluşan ortamlarda, yani aydınlık karanlık arası fark büyüdükçe kalite biraz düşüyor, ancak Redmi Note 8’in bir amiral gemisi olmadığını hatırlamakta fayda var. Bu fiyat seviyesi için sonuçları iyi. HDR modundaki sonuçlar doğal gözüküyor, beyaz dengesi de iyi.

Videolar için görüntü sabitleme özelliği

Video açısından bakıldığında da detaylı bir 4K çekim imkânı var ama sabitleyici bir aparat olmadan bu çözünürlük zorlayıcı. Elektronik görüntü sabitleme (EIS) özelliği ise el titremelerini ve çeşitli sarsıntıları videoya yansıtmıyor ama çözünürlük Full HD olmak durumunda.

Fiziken büyük bir akıllı telefon olması, pilin de büyük olmasına yardımcı oluyor. 4.500 mAh kapasiteli bir pil kullanan Xiaomi Redmi Note 8 Pro, yüzde 50 parlaklık, Bluetooth, WiFi ve mobil internet kullanımında 10 saatten uzun süre çalışabildi. Bu da ortalama üzeri bir kullanımla dahi günü rahatça tamamlayarak ikinci güne göz kırpacağı anlamına geliyor. 18 Watt hızlı şarj desteği de 1 saatin altında tam şarj olması demek.

Xiaomi Redmi Note 8 Pro özellikleri

161,4×76,4×8,8 mm boyutlar, 200 g ağırlık, 4.500 mAh pil kapasitesi, 6,53 inç ekran boyutu, LCD IPS panel, 2.340 x 1.080 piksel çözünürlük, 20 MP ön/64 MP arka kamera, Çift LED flaş, Android 9.0 işletim sistemi, MIUI kullanıcı arayüzü, 6 GB bellek, 64 GB depolama, microSD bellek kartı yuvası, 8 çekirdekli MediaTek Helio G90T işlemci, HSPA, LTE, NFC, Dual-SIM, Bluetooth 5.0 bağlantı

 

manşetürün incelemeXiaomi Redmi Note 8 ProXiaomi Redmi Note 8 Pro çıkış tarihiXiaomi Redmi Note 8 Pro fiyatıXiaomi Redmi Note 8 Pro özellikleriXiaomi Redmi Note 8 Pro test
Yorumlar (0)
Yorum Ekle