Xiaomi GoPro’yu satın alır mı?

Çinli teknoloji devi Xiaomi‘nin aksiyon kamerası markası GoPro‘yu satın almak üzere görüştüğü iddia edildi.

Aksiyon kameralarına ismini veren bir marka olan GoPro, 2002 yılında kuruldu. İlk kurulduğu yıllarda da aksiyon sporlarıyla uğraşanlar için özelleştirilmiş fotoğraf makinesi idi. İlk ürünü 2005 yılında çıkaran marka o dönem çok ilgi görmemişti. Marka dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla beraber ilgi görmeye de başladı. 2006 yılında ilk dijital video kamerasını piyasaya süren GoPro, yıllar içinde birçok farklı model üreterek bu kategoriye ismini verdi. Günümüzde aksiyon kamerası denince akla ilk gelen marka GoPro. Bunu oldukça iyi ve bu iş için özelleşmiş cihazlar üretmesine olduğu kadar başka alanlara girmemesine de bağlayabiliriz.

Ancak GoPro son yıllarda sorunlarla boğuşuyor. İlk olarak Çinli Xiaomi, SJcam ve benzeri markaların ucuz aksiyon kameraları ile mücadele etmeye başlayan marka, fiyatından taviz vermediği için (en pahalı ve en yeni ürünü genelde 500 dolara satılıyor) pazar payı kaybetmeye başladı. Rakiplerin neredeyse yarı fiyatına hemen hemen aynı özellikleri sunması GoPro’yu zor durumda bıraktı.

Sorun sadece Çinli rakipler olsa yine çözülebilirdi belki ama GoPro’nun 2016 yılında çıkardığı ve aksiyon kamerası dışındaki ilk ürünlerinden biri olan Karma drone modeli de tam bir başarısızlık örneği oldu. Yazılım sorunlarıyla boğuşan bu drone uçtuğu sırada aniden durup düşmeye başlayınca piyasadan çekilmek zorunda kaldı.

Bir yandan rakipler, bir yandan başarısız ürünler ve başarısız yönetim GoPro’nun tabutuna birden fazla çivi çakılmasına neden oldu. Firma son bir atakla kendine özel bir çip geliştirmiş olsa da bunun onu ne kadar kurtaracağı bilinmiyor. Ancak mali raporlara bakacak olursak durum GoPro açısından çok iç açıcı değil. 2105 yılında geliri 1.6 milyar dolar olan firmada bu rakam 2018 yılı sonunda 1.1 milyar dolara düşmesi bekleniyor.

Xiaomi GoPro’yu satın alır mı?

Öte yandan GoPro’nun satışı ile ilgili bazı iddialar da internette dolaşıyor. Buna göre firmayı satın almak için kısmen rakibi sayılan Çinli Xiaomi ile de görüşülüyor. Bu iddia ne kadar doğru bilinmez ancak Xiaomi için GoPro çok anlamsız bir adım olmaz. Zira firmanın teknoloji alanındaki ürünlerinin bazıları aksiyon kamerası tarafında bulunuyor. Ancak onlarca farklı teknolojik cihaz ürüten Xiaomi için aksiyon kamerası ürün kategorisi bakımından öncekli bir noktada değil. Hatta çoğu kullanıcı Xiaomi markasını telefonları ile bilir. Pek az kullanıcı bu markanın aynı zamanda aksiyon kamerası üreticisi olduğu konusunda bilgi sahibidir.

Durum böyle olsa da Xiaomi’nin, GoPro’yu sahip olduğu bazı patent ve teknolojiler için satın alması daha mantıklı görünüyor. Zira GoPro kendi geliştirdiği bazı teknolojilere sahip ve bunların kullanım hakkını elinde tutuyor. Haliyle bu firmaya sahip olan şirket bu haklara da sahip olacak.

Anlaşma olsa bile onaylanmayabilir

Her iki taraf da görüşme olup olmadığı konusunda yorum yapmamış olsa da ateş olmayan yerden duman çıkmayacağı için muhtemel bir temastan söz edebiliriz. Ancak olası bir satış durumunda bir engel daha var: Çinli firmaların ABD’de engellenmeleri. Her ne kadar bu konuda yazılı bir kanun olmasa da son aylarda birçok Çinli firma ABD pazarında bazı engellerle karşılaşıyor. Huawei’nin akıllı telefon satışları engellenirken, ZTE’nin ABDli tedarikçilerden 7 yıl boyunca teknolojik komponent alması yasaklandı. Hal böyle olunca Çinli bir markanın ABD’de doğmuş ve gelişmiş bir markayı satın almasının muhtemelen mümkün olamayacağını belirtmek isterim. Mart ayında benzer bir olay yaşanmış ve ABDli Qualcomm’un Sinapurlu Broadcom tarafından satın alınması bizzat ABD Başkanı Trump tarafından ‘ulusal güvenlik’ gerekçesiyle engellendi. Konu Çinli bir marka olunca ABD yönetiminin meseleye daha sert bakacağını söyleyebiliriz.

Sonuçta bu tarz bir görüşme yapılmış olsa da satışa dönme ihtimali şimdilik çok uzakta. Özellikle günümüz şartları düşünüldüğünde satış olsa bile ABD hükümetinin bu tarz bir satışa izin vermemesi muhtemel görünüyor.

Işığınız bol olsun…

 

aksiyonaksiyon kamerasıgoprokameramanşetvideoXiaomiXiaomi GoPro'yu satın alır mı?
Yorumlar (0)
Yorum Ekle