Yen tanıtılan Windows 11 neler sunuyor?

Windows, 29 Temmuz 2015 tarihinde Wİndows 10 işletim sistemini tanıttıktan sonra birçok kesim tarafından fikir ayrılıklarına sebep olmuştu. Kimileri çok beğenmiş, kimileri ise beğenmemekle birlikte çok fazla hataları olduğunu dile getirmişti. Şimdi ise Windows 11 tanıtıldı. Peki Windows 11 bizlere neler sunuyor?

Windows 11 aslında Windows 10 a kıyasla görüntü anlamında birbirlerine benzeseler de detaylara inildiğinde farklılıklar hemen anlaşılabiliyor. Aşama aşama bu farklılıkları ve Windows 11 getirdiği yeniliklere göz atalım.


Bakmakta fayda var: MediaMarkt’ın sadakat programı MediaMarkt CLUB 2 milyon kullanıcıya ulaştı


Geliştirilmiş Tasarım

Windows 11, önceki sürüme göre yenilenmiş bir tasarım ile geliyor. Apple iMac modellerinde olduğu gibi görev çubuğundaki uygulama simgeleri ve başlat menüsü orta tarafa alınmış. İsterseniz eskisi gibi sol tarafa da alabiliyorsunuz. Ayrıca açılan pencereler için şeffaflık ayarı yapabilmekte mümkün. Bununla birlikte temalar da ekleyebiliyorsunuz, karanlık veya aydınlık temalar seçebiliyorsunuz. Başlat menüsü de elden geçirilmiş. Bu sayede büyük kare içine alınmış simgeler yerine daha doğal bir şekilde yerleştirilmiş ikonlar bulunuyor. Bunlarla birlikte günün haberleri hava durumu gibi kişiselleştirilmiş öneriler de var.

Pencereler ve Dosya Gezgini Yenilendi

Pencereler artık daha yuvarlak köşelere sahip. Bu sayede göze daha hoş geliyor ve ayrıca materyal tasarımı bizlere sunuyor. Dosya Gezgini de değişen noktalardan bir tanesi. Birçok masaüstü uygulamasının (Geri Dönüşüm Kutusu, Disk Sürücüleri, Belgeler, Masaüstü, İndirilenler, Müzikler, Resimler ve Videolar) simgesi göze daha çok hitap eder duruma getirilmiş.

Widget’lar ve Sesler

Android telefonlarda ve yakın zamanda iOS telefonlarda görmeye alıştığımız Widgetlar artık Windows 11 de yer alıyor. Daha öncesinde Windows Vista’da denenen ve kullanıcılar tarafında pekte sevilmeyen bir özellik olarak hatırladığımız bu özellik geliştirilmiş bir şekilde tekrardan bizlerle. Siz kendiniz özelleştirmesini yapabildiğiniz gibi üçüncü taraf geliştiricilerin sunacağı Widgetlar sayesinde onları da kullanabileceksiniz.

Ek olarak önyükleme ve başlangıç sesi de güncellendi. Sadece başlangıç sesi değil çoğu sistem sesi değişti. Giriş animasyonu da elden geçirilmiş gözüküyor.

Android Uygulamarı Windows 11’de Çalışacak

Microsoft, Amazon’un AppStore’u ile anlaşma yoluna giriyor. Böylece Microsoft hesabınızı kullanmanın yanı sıra, Windows 11’de Android uygulamalarını indirmek için kesinlikle bir Amazon hesabı kullanmanız gerekeceği anlamına geliyor. Ek olarak APK olarak da geliştiriciler Windows 11’e Android uygulama geliştirebilecekler.

Performans ve Güncellemeler

Performans konusunda Windows 11 programların açılma ve kapanma hızlarının arttırıldığını gösteriyor. Ayrıca bu uygulamaların güç tüketiminin de azaltıldığı belirtiliyor. Hal böyle olunca da dizüstü bilgisayarların pil ömrü de artmış oluyor. Bununla birlikte oyunlarda da performans artışı olacağı söyleniyor. Otomatik HDR özelliği de entegre olarak geliyor. Güncelleme konusunda ise güncelleme paketlerinin boyu %45 oranında küçültülmüş durumda. Ek olarak boyutta küçülmeye gidilince güncellemenin yüklenme hızı da arttırıldı. Ayrıca yapılan güncellemelerin arka planda da ilerleyeceği bir özellik eklendi.

Yenilenmiş Microsoft Store

Adobe Creative Cloud, Microsoft Teams, TikTok, Notepad ve Paint gibi uygulamalar artık mağazada bulunabilecek. Mağazanın tasarımı değişmesi gözlerden kaçmıyor. Bu sayede daha sade ve karışıklık olmayan bir arayüze sahip olmuş.

 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle