Windows 10 güncellemeleri işinizi yarım bırakmasın

Windows 10 güncelleme ayarlarını yapmayı unutmayın

Bazen acil bir işinizi yaparken ya da hiç beklemediğiniz anda Windows 10 güncellemeleri bir anda ortaya çıkıp işinizin yarım kalmasına neden olabiliyor. Örneğin tam bir sunumun ortasından birdenbire Windows 10 güncellemesi canınızı sıkabiliyor. Tüm Windows 10 güncellemelerini durdurmasanız da güncellemeleri yöneterek en azından işinizin yarım kalmasını önleyebilirsiniz. Tüm güncellemeleri tamamen durdurmak güvenlik açısından hiç önerilmeyen bir konu, bunu en baştan söylemekte fayda var elbette.

Windows 10 güncellemeleri sadece özellikleri güncellemekle kalmıyor aynı zamanda keşfedilen güvenlik açıklarının kapatılması açısından da büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz aylarda yaşanan bazı güvenlik olayları bunun ne derece önemli olduğunu gösterdi. Diğer taraftan güncellemeler sistemdeki bazı bileşenlerin ve sürücülerin de güncellenmesi anlamına geliyor.

Diğer taraftan da güncellemeler nadir de olsa beraberinde sıkıntılar da getirebiliyor. Örneğin geçtiğimiz ekim ayında yayınlanan güncelleme bazı kullanıcıların dosyalarının silinmesine de neden oldu. Bu nedenden dolayı bazen güncellemeleri biraz gecikmeli olarak da yapmak bazı durumlarda faydalı olabiliyor.

Şimdi gelelim güncellemelerin işinizi yarım bırakmasını önlemek için ne yapabileceğinize. Windows Update kısmına giderek buradan çeşitli ayarlar yapabilirsiniz. Bu ayarlardan biri bilgisayarınızda etkin olduğunuz saatleri ayarlayabilme. Etkin saatleri değiştir seçeneğine tıklayarak bilgisayarınızı etkin olarak kullandığınız saatleri belirtebiliyor ve bu saatler içinde güncellemelerden dolayı bilgisayarınız yeniden başlatılmaz veya size sormadan bilgisayarınızın yeniden başlatılmasına izin verilmez.

Windows Pro kullanıcıları isterlerse Gelişmiş Ayarlar kısmından 35 gün boyunca güncellemeleri duraklatabilirler. Yine aynı şekilde güncelleştirmelerin ne zaman yükleneceğini de belirleyebilirler.

İsteyen kullanıcılar bilgisayarında farklı Microsoft ürünleri kullanıyorlarsa bu ürünlerin de Windows’la birlikte güncellenmesini sağlayabilirler.  Buradaki bir diğer ayar ise güncellemelerin tarifeli bağlantılar yani 4G gibi bir bağlantıyla bağlı olunsa bile güncellemelerin indirilmesini sağlar. Ancak bu seçenek açıldığında tarife ücretlerinin yansıyacağı unutulmamalıdır. Yüklü güncellemelerde güncelleme oldukça pahalıya mal olabilir ya da mobil internet kotanızı kısa sürede bitirebilir. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Sonuç olarak buradaki en önemli ayar bilgisayarı aktif olarak kullandığınız saatleri belirlemek. Bu sayede güncellemeler hiçbir şekilde işinizin yarım kalmasına neden olmaz. Siz siz olun güncellemeleri hiçbir şekilde kapatmayın. Bu size güvenlik açıklarından dolayı pahalıya patlayabilir.

güncellememicrosoftwindows 10
Yorumlar (0)
Yorum Ekle