WhatsApp güncelliğini kaybetmiş cihazlarda çalışmayacak

WhatsApp’ın uçsuz bucaksız (1 milyarın üzerinde) kullanıcı sayısıyla anlık mesajlaşma uygulamaları arasında neredeyse rakipsiz konumda olduğu biliniyor. İlginç olan ise platformun kullanıcı tabanını geliştirmek adına kendi yazılım üzerinde çok köklü değişikliklere gitmemiş olması. Bazı ek özellikler sunuldu, ancak temelde bir tür kullanıcı deneyiminde üst düzey memnuniyet ekseninde ilerlendiği görülüyor. Öte yandan bir Facebook şirketi olan mesajlaşma servisi, ilginç adımlar da atıyor. İşte bunlardan sonuncusu gündemde ses getirdi…

Eski cihazlarda çalışmayacak

Güncelliğini kaybetmiş akıllı telefonlar üzerinden WhatsApp kullanımın artık mümkün olmayacağı duyuruldu. Android, iOS ve Windows Phone için WhatsApp uygulaması, eski işletim sistemi versiyonlarında çalışmayacak.

Buna göre iOS 6, Windows Phone 7 ve Android 2.1 ile 2.1 kullanan cihazlarda WhatsApp işlevi sunulmayacak. Yaklaşık olarak 4-5 yıl önceki işletim sistemlerini kapsayan hamlenin gerekçesi de açıklandı.

Kararın gerekçesi ve olası sonuçları

WhatsApp, eski işletim sistemlerinde verimli bir şekilde işlev sunulamayacağı için ilgili kararın alındığını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde Google tarafından da Android’in eski sürümlerine desteğin kesilmesi yönünde karar alınmıştı. Düşük seviyede de olsa alınan bu tür kararların eski yazılımların önyüklü olduğu ve güncellenmemiş cihazların ‘sonraki sürümlere yükseltilmesi’ ya da yeni cihazlara geçiş konusundaki talebi artırması bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

akıllı telefonAndroidanlık mesajlaşmaGoogleiOSWhatsAppwhatsapp güncellemeWindows Phone
Yorumlar (0)
Yorum Ekle