Lüks telefon markası Vertu, üretim süreçlerini Asya’ya kaydırıyor

Vertu, bundan sonraki 300 bin adetlik telefon üretimlerinin, Çin merkezli TCL şirketi tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı. İşte sürpriz gelişmenin ayrıntıları…

Yakın zaman önce bir Türk iş adamı tarafından 50 milyon dolar karşılığında satın alınan Vertu’nun ‘lüks telefon’ imajı, mobil pazarda yakından biliniyor. Şirketin modellerindeki, genel itibarıyla lüks malzemelerle İngiltere’de gerçekleştirilen üretim safhalarına dair vurgular ve belirlenen bir hayli yüksek fiyat etiketleri de diğer karakteristik detaylar arasında konumlanıyor. Ancak görünüşe bakılırsa artık Avrupa’da gerçekletirilen üretim safhaları, önemli ölçüde Asya’ya kaydırılıyor. Bu yöndeki detaylar dikkat çekici…

Vertu, bundan sonraki 300 bin adet seviyesindeki telefon üretiminin Çin merkezli TCL şirketi tarafından gerçekleştirileceğini resmi olarak açıkladı. El işçiliği tabiri her ne kadar vurgulansa da üretimin Avrupa dışına çıkarılması önemli bir strateji değişikliği olarak yorumlandı.

Üretilecek toplam 300 bin adet el yapımı telefonda TCL’nin -yüksek- teknolojilerinin kullanılacağı belirtilirken; bunun için Vertu’nun kasasından 40 milyon dolar çıktığı bilgisi de aktarıldı.

TCL; Samsung için TV, Alcatel, Turing ve BlackBerry için telefon üretiminin de aralarında bulunduğu çok sayıda farklı alanda çalışmalar yürütüyor. Vertu ile gerçekleştirilen anlaşmanın firmanın müşteri portföyünün büyümesi anlamında önemli olduğu görülüyor.

Öte yandan Vertu, Eylül ayında satışa sunulacak yeni bir akıllı telefon tanıttı. Cihazın fiyat etiketinin 10 bin dolar olarak belirlendiğini ifade edelim.

Teknoloji dünyasına dair dikkat çeken gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

akıllı telefonalcatelavrupasamsungtclteknolojivertu
Yorumlar (0)
Yorum Ekle