Ücretsiz Adobe Photoshop programı alternatifleri

Görüntü düzenleme konusundaki ücretsiz yazılımlar oldukça yetenekli, her biri farklı konularda öne çıkan 4 yazılımın detayları aşağıda.

Neredeyse her ülkede olduğu gibi, fotoğraf düzenlemenin adı bizde de ‘fotoşoplamak’ olarak geçmeye başladığına göre, yazılımın algısı konusunda önümüzü iliklememiz gerekiyor ama elbette Adobe Photoshop bu konudaki en kalitelilerden birisi olmasına karşın, hem ücretli hem de tek seçenek değil. Gelin ücretsiz alternatifleri karşılaştıralım…

En iyi Photoshop alternatifi olarak gösterilen yazılım, yıllardır değişmiyor. Evet, GIMP’ten (www.gimp.org) bahsediyorum. Katmanlar, maskeler, gelişmiş filtreler, renk ayarlamaları ve dönüşüm seçenekleriyle dolu dolu bir grafik düzenleme yazılımı. Hatırlıyorum da, GIMP ilk önce, aralarında Linux’un da bulunduğu UNIX tabanlı sistemlerde kullanıma girmiş ve gerçekten basit işlemler yapabilen bir yazılımdı. Elbette Photoshop da o zamanlar daha basitti ama GIMP, daha çok Paint seviyesinden başlayarak buralara geldi. Şimdi ise macOS ve Windows’ta da kullanılabiliyor.

GIMP’in şu an geldiği noktada sunduğu özelliklerin tümü özelleştirilebiliyor. Kullanıcıların hazırladığı eklenti ve betiklerin bir kısmı önyüklü geliyor. Bu konuda zengin bir kütüphaneye sahip olan yazılım, Photoshop eklentilerini de destekliyor.

Yazılıma nasıl adapte olacağım sorusunu ise endişeyle yanıtlamayacağız, çünkü kullanım kılavuzunda her iş ayrıntılı şekilde, bazıları adım adım anlatılıyor.

Son sürümde yeni bir arayüze kavuşan GIMP, tüm araç kutularını, paletlerini ve menüleri tek bir pencereye toplayarak, Windows yazılım dünyasına daha da adapte olmuş.

İkinci seçenek ise Photo Pos Pro (www.photopos.com). Bugüne kadar bu yazılımı duymadıysanız, sizi şaşırtacağını düşünüyorum. Hem giriş hem de gelişmiş düzeydeki kullanıcılara hitap eden yazılım, seçiminize göre arayüzü de gerekli kullanım şekline göre ayarlayabiliyor.

Giriş seviyesinde tek tıklamayla kullanılabilen filtreler, otomatik ayarlamalar öne çıkıyor; gelişmiş arayüz ise daha çok Photoshop’u andırıyor ve yazılımın tüm kabiliyetleri ekrana dökülüyor.

Her iki arayüz de iyi tasarlanmış ve GIMP’in dipsiz kuyu gibi menü ve listelerine göre çok daha kolay erişim sağlıyor.

Yazılım, katman, katman maskeleri, düzeltme ve klonlama fırçalarını içeriyor. Temel renk düzenleme araçları mevcut. Toplu düzenleme ve betiklerle rutin işlerde zaman kazandırabiliyor. Ayrıca tarayıcı ya da kameradan görüntü çekebiliyor. Eklentiler çerçeve ve tema olarak bulunabiliyor. Dilerseniz kendi filtrelerinizi oluşturma imkanı veren Photo Pos Pro’nun ücretsiz sürümündeki tek kısıtlama kaydedeceğiniz dosyaların boyutlarında yaşanıyor.

İlk önce Microsoft Paint’e alternatif olarak düşünülen Paint.NET (www.getpaint.net), yıllar içinde ciddi bir görüntü düzenleyiciye dönüştü.

Zengin otomatik filtre seçeneklerinin yanında ince ayar için elle düzenleme araçları da sunan yazılım, katmanları desteklese de, maskeler için bir eklenti kurulması gerekiyor.

Toplu dosya düzenleme yapabilen Paint.NET, belki GIMP kadar zengin özelliklere sahip değil ama ufak ve gönüllü bir programcı topluluğuna sahip. Bu sayede arayüzü daha tutarlı ve pratik gözünüyor. Ancak bu açıdan Photo Pos Pro’nun hakkını yemeyelim, en iyi seçenek o gibi duruyor.

Paint.NET, özellikle hızlı erişilebilen sekmeleri ile çoklu dosya üzerinde çalışanlar için iyi bir yazılım. Ayrıca hızlı ve düşük teknik özelliklerdeki PC’lerde de rahatça kullanılabiliyor.

Herkesin malumu; Photoshop, Adobe gibi bir yazılım devinin ürünü. Aşağıda bahsedeceğim Pixlr Editor (www.pixlr.com/editor) ise bir başka yazılım devi Autodesk’e ait. Bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve 3D modelleme alanlarının en büyük isimlerinden olan Autodesk, tecrübesini bu ücretsiz araca yansıtmış.

Web üzerinde çalışan yazılım, tüm temel Photoshop tarzı araçları, artistik filtreler, otomatik optimizasyon araçlarıyla birleştirmiş.

Pixlr Editor,  GIMP’inkine benzer, fırçalar, doldurma araçları, seçim, klon, düzeltme işlevlerini toparlayan bir araç kutusuna sahip. Katman ve maske destekleyen uygulamanın toplu düzenleme yapamayışı ve sekme desteği bulunmayışı en ciddi eksikleri.

Adobeautodesken iyi photoshop alternatiflerifotoğraf düzenlemeGimpgörselgörüntü düzenlememanşetPaint.NETPhotos Pos ProPhotoshopphotoshop gibi yazılımlarpixlr
Yorumlar (0)
Yorum Ekle