Türkiye’de yararlanabileceğiniz TV platformları ve özellikleri

Televizyon izlemek için en temelde karasal antenlerden yararlanılıyor. Ardından uydu ve kablo tv teknolojisiyle tanışmamız, televizyon deneyimini bir adım ileriye taşıdı. Daha sonra ise Digitürk, D-Smart gibi uydu üzerinden hizmet veren ve televizyon kanallarının yanı sıra özel içerikler de sunan platformlar hayatımıza girdi. Telekom şirketleri de Türk Telekom Tivibu, Turkcell TV+ ve Vodafone TV gibi markalarla sektörde yerlerini aldılar. Bundan sonraki aşama ise Netflix gibi devrimsel yenilikler getiren yeni nesil eğlence platformları oldu. Yeni trendin ülkemizdeki yansımaları ise Blu TV ve Puhu TV gibi örneklerdi. Bu yazıda izlemeye dayalı eğlence servislerinin özelliklerine göz atıyoruz.

Netflix

Eğlence deneyimine devrimci yenilikler getiren Netflix, her platformdan sorunsuz televizyon izleme imkânı sunmasıyla eşsiz diyebileceğimiz bir servis. Kendi yapımı olan içeriklerle her geçen gün kitlesini artıran Netflix, ödüllü yapımlara imza atıyor. Televizyon, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan yüksek kalitede izleme keyfi sunan Netflix, “İndir-İzle” özelliği ile fark yaratıyor. Netflix’teki içerikleri akıllı telefonunuza önceden indirip, örneğin mobil şebekeye erişim sağlanamayan metroda bile izleyebilirsiniz.

Blu TV

Türkiye’den çıkan bir girişim olan Blu TV, kendi yapımı dizilerle dikkat çekiyor. Masum adlı diziyle adından söz ettiren Blu TV, bu sezonda da 7 Yüz gibi yeni yapımlarla eğlence sektöründeki iddiasını sürdürüyor. Blu TV, ücretli abonelik yöntemiyle hizmet veriyor.

Puhu TV

İnternetten ücretsiz televizyon izleme fırsatı sunmak üzere kurgulanan Puhu TV, Türk Sinemasının zengin arşivini yanı sıra, televizyonlarda halen yayınlanan ve geçmişte yayınlanıp da büyük ilgi gören dizileri akıllı cihazlarımızın ekranına taşıyor. Puhu TV, asıl çıkışını kendi yapımı olan Fi dizisiyle yaptı ve geniş kitlelere ulaştı. Puhu TV’nin (ve diğer platformların) en büyük eksiği, Netflix’te olduğu gibi ‘İndir-İzle’ özelliğine sahip olmaması.

Digiturk

Başlangıçta uydu platformu olarak yola çıkan Digiturk, internetin yaygınlaşmasıyla, internetin imkânlarından da yararlanır hale geldi ve uydu ve internet birleşimiyle interaktif servislerle zenginleşti. Ulusal kanalların yanı sıra, sinema, dizi, spor gibi özel içerik paketlerine sahip olan Digiturk, bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlardan da ücretli abonelik metoduyla hizmet sunuyor.

D-Smart

Digiturk ile benzer özelliklere sahip olan D-Smart, ulusal televizyon kanalları ile hazırladığı özel içerik paketlerini uydu üzerinden abonelerine ücret karşılığı ulaştırıyor. Uydu teknolojisinin yanında internetin imkânlarından yararlanan interaktif servislere de sahip olan D-Smart’ta, sinema, dizi, spor gibi farklı kategorilerde zengin bir içerik yelpazesi bulunuyor.

Tivibu

Türk Telekom’un eğlence servisi olan Tivibu, her cihazdan hizmet veren büyük bir platform. İnternet, uydu ve mobil cihazlar üzerinden olmak üzere farklı yollardan izleyicisine ulaşan Tivibu, geleneksel televizyon kanallarının yanı sıra, sinema, dizi, spor gibi çok farklı içerik paketlerine sahip. Evinizdeki televizyona uydu + internet altyapısını kullanarak hizmet alabilirsiniz. Tivibu cihazının kurulumu, yetkili servis tarafından yapılıyor. Ayrıca Tivibu Go adı verilen servisle, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan da televizyon izlemeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Tivibu’yu bilgisayardan izlemek içinse sadece Internet Explorer zorunlu tutuluyor. Bu ise izleyici deneyimi olarak büyük bir dezavantaj.

Turkcell TV+

Turkcell’in eğlence platformu TV+, kullanıcıların dilediğiniz zaman, dilediği yerden TV ve film izleyebileceği internet tabanlı dijital TV platformu olarak kurgulanmış. TV+ ile, Türkiye’deki ulusal TV kanalları izlemenin yanı sıra, sinema, dizi ve spor paketlerinden yararlanmak da mümkün. TV+, çoklu ekran erişimi, yayınları kaydetme, geri alma ve gelişmiş kişiselleştirme özellikleri ile dikkat çekiyor. Tüm Turkcell Superonline müşterileri Turkcell TV+ üyesi olabiliyor. TV+ kutu üyeliği (IPTV servisi) için Turkcell Superonline Fiber İnternet müşterisi olmak gerekiyor. Cep telefonu, tablet, bilgisayar üzerinden TV+ yayınlarını izleyebilmek için herhangi bir operatörden aldığınız internet hizmetini ya da otel, havaalanı gibi yerlerdeki kablosuz internet bağlantısını kullanabilirsiniz.

Vodafone TV

Vodafone TV, en popüler TV kanallarını, program ve dizileri akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden izleyebileceğiniz bir servis. Sıradan bir TV servisinden farklı olarak, Vodafone TV’de kanallardaki yayın akışını durdurup tekrar oynatabilirsiniz. Beğendiğiniz programları arkadaşlarınızla Facebook, Twitter veya SMS üzerinden paylaşabilirsiniz. Hatırlatıcılar kurarak kaçırmak istemediğiniz TV programları başlamadan önce kendinize uyarı göndertebilirsiniz. Bütün bu eğlenceye ister WiFi bağlantısı üzerinden, ister mobil bağlantınız üzerinden erişebilirsiniz. Vodafone TV Standart Paket abonesiyseniz Vodafone TV kullanımınız mobil internet paketinizden düşmüyor. Vodafone TV’yi Android 4.3 ve üzeri, ya da iOS 8.0 ve üzeri telefon ve tabletlerden Vodafone TV uygulamasını indirerek izleyebilirsiniz.

Blu TVD-Smartdigiturkmanşetmelih bayram dedenetflixPuhu TVtelevizyonTivibu GoTürk Telekom TivibuTurkcell TV+tvTV platformlarıuydu teknolojisiuydu tvVodafone TV
Yorumlar (0)
Yorum Ekle