Turkcell ve Ericsson’dan 5G destekli otonom mobil robot çözümü

Turkcell ve Ericsson 5G endüstriyel kullanım senaryolarından biri olan Otonom Mobil Robot (AMR) Güvenli Geçiş uygulamasını gerçek bir depo ortamında başarıyla tamamladı.

Ericsson tarafından sağlanan ve Turkcell’in özel 5G test şebekesinin kullanıldığı demo, Ericsson’un Endüstri 4.0 çözüm ortağı olan Türkiye’nin yerli otonom mobil robot üreticisi Milvus Robotics iş birliğiyle gerçekleştirildi. Bu çalışma, geçtiğimiz aylarda Turkcell test laboratuvarında gerçekleştirilen Otonom Mobil Robot (AMR) Güvenli Geçiş endüstriyel kullanım senaryosunun Türkiye’de ilk kez başarıyla uygulandığı demonun devamı niteliğini taşıyor.

Kullanım senaryosu kapsamında, Milvus Robotics firmasının kendi üretimi olan SEIT500 otonom mobil robotunun (AMR) depo içinde malzemeleri hızlı ve güvenli taşıması test edildi. 5G test bağlantısıyla çalışan AMR, internet üzerinden verilen komutları emir yönetim sistemi yoluyla robotların ortak görev yöneticisine aktarmasının ardından, bu komutlar 5G bağlantısıyla depodaki robotlara transfer edildi. Bu demo ile 5G bağlantılı AMR, kör noktaya yerleştirilen endüstriyel alan tarayıcısıyla 5G üzerinden kablosuz bağlantı kurarak güvenli, verimli ve sorunsuz bir şekilde çalışırken, aynı zamanda WiFi bağlantılarında yaşanan kesinti ve gecikme risklerinin de aşılması sağlandı.

Gerçekleştirilen demo uygulaması, 5G ve özel şebekelerin sundukları özellikler sayesinde çok sayıda bağlantılı cihazın bulunduğu bir üretim ortamında bile otonom mobil robotların serbest bir şekilde hareket edebilmesi için gereken büyük miktarda veriyi, yapay zeka yardımıyla işleyip yönetmesine imkan verdiğini de ortaya koydu. Kullanım senaryosunun başarıyla sergilenmesiyle birlikte, Turkcell lojistik ve üretim sektöründe faaliyet gösteren kurumsal müşterilerine, sahip olduğu alt yapının yanı sıra Ericsson Private Network çözümü ile güvenilir ve hızlı 5G’ye hazır özel şebeke sunabilecek.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle