Telefonunuzu öldüren kritik hatalar! Bunları sakın yapmayın

Akıllı telefon kullanıcılarının bir kısmı cihazlarına iyi bakarken bazıları kritik hatalar sebebiyle telefonlarının ömrünü kısaltıyor. Yıllardır söylenen efsaneler bir yana bazı adımları atmak kullanıcıların telefonlarını çok daha uzun süre kullanmasını sağlıyor. İşte telefonunuzu öldüren kritik hatalar ve asla yapmamanız gerekenler:

Telefonunuzu öldüren kritik hatalar ve şehir efsaneleri

Çoğu kişi bir telefon aldığı zaman onu yıllarca kullanmak istiyor. Zira kullanım ömrünün uzun olması önemli bir hale geliyor. Yapılmaması gerekenler arasında belki de en önemlisi ‘sahte ya da orijinal olmayan’ bir şarj kablosu ya da bataryası satın almak oluyor.

Sırf daha uygun fiyatlı olduğu için aldığınız bu şarj kabloları/bataryaları hem cihaza zarar veriyor hem de fazla ısındığında telefonun yanmasına/patlamasına yani zarar görmesine neden oluyor. Eğer o sırada telefonu kullanıyorsanız ya da yakınındaysanız patlama anında size bile zarar verebilir. Bu sebeple şarj cihazlarının hiçbirini sahte almayın.

Şarjdan bahsetmeye başlamışken, telefonun aşırı şarj olması da performansın zamanla düşmesine neden oluyor. Şarj olan elektronik cihazların tamamında bu mantığı uygulayabilirsiniz. Telefonlar başta olmak üzere diğer cihazlarınızı da genel olarak yüzde 40 ve yüzde 80 arasındaki değerlerde tutmanız öneriliyor. Bu sayede telefonun batarya tarafında sorun yaşama potansiyeliniz de düşmüş oluyor.

Batarya dışında pek çok dikkat edilmesi gereken konu var

Telefonlarınızı şarjda bırakıp uyumayın. yeni nesil bataryalar maksimum şarja ulaştığında aşırı şarjı önleyecek mekanizmalara sahip olsalar da yine de aşırı ısınıp yangın çıkartma ihtimali bulunuyor. Bu sebeple dikkatli olmanızda fayda var.

Cihazların neredeyse büyük bir çoğunluğu suya toza ve darbeye karşı bir noktada dayanıklı. Yine de akıllı telefonunuzu çok sıcak bir günde otomobilinizin güneş alan bir kısmında bırakmayın. Aşırı soğuk koşullarda da telefonların pillerinde sorunlar yaşanabiliyor. Aşırı hava koşullarında telefonunuzu daha az kullanmaya çalışın.

Telefonun güncellemelerini düzenli yapmak cihazların daha sağlıklı çalışmasına olanak sağlıyor. Öte yandan kullandığınız telefon için farklı bir sürüm çıktığını duydunuz ve güvenilir olmayan kaynaklardan bir indirme gerçekleştirdiniz. Bu telefonları yalnızca kullanılmaz hale getirmez aynı zamanda bütün bilgilerinizin de ele geçirilmesine neden olabilir. O yüzden güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama/sürüm ya da herhangi bir yazılım indirmemeye özen gösterin.

Bir süredir tekrar gündeme gelen ve insanların cihazlarını mahvetmesine neden olan ‘telefonu parçalara ayırıp içini temizlemek’ işlemi tecrübeli olmayan kişilerin yapmaması gereken bir hamle. Telefonlardan anlayan ve iç aksamlarını iyi tanıyan kişiler bu noktada tercih edilmelidir.

Telefonlarımızı bırakamıyoruz ancak elimizde tuttuğumuzda bu cihazların yere düşme ihtimalleri de artıyor. Bu sebeple telefonlarda hem kılıf olması gerekiyor hem ön camda bir koruma. Bir de telefonlarımızı elimizde taşımak yerine cebimize ya da çantamıza koymamız da yere düşürüp kırılmasının ya da zarar görmesinin önüne geçecektir.

Pek çok kişinin önemsemeden arka cebine koyduğu telefonlar her oturup kalkmada zarar görüyor. Cihazın ömrünü kısaltan bu davranışın da bırakılması cihazınızı daha uzun süre kullanmanıza olanak sağlacak.

Heyecanla bekleniyor: MIUI 13 alacak ilk 9 telefon belli oldu

akıllı telefonların nasıl daha uzun süre kullanırızcep telefonutelefontelefonlartelefonları daha uzun süre kullanmaktelefonun ömrünü kısaltan şeylertelefonunuzu öldüren kritik hatalar
Yorumlar (0)
Yorum Ekle