Teknoloji ve çocuklar

Çocuklar ve teknolojiyi bir arada düşündüğümüzde misketten bilgisayara uzanan bir dönüşüm sürecini gözümüzün önüne getirebiliriz. Eskilerin misketle büyüyen çocukları (şimdilerin büyükleri) bugün yerini bilgisayarla büyüyen çocuklara bıraktı. Onlar teknolojinin hakim olmadığı bir hayatı hiç bilmiyorlar çünkü teknolojinin içine doğdular. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda siz de çocuğunuzu mutlu etmek için ona teknolojik bir hediye alabilirsiniz…

Eski zamanları bir düşünün… Bahçede ip atlayan çocuklar, kaldırımlarda misket yuvarlayan çocuklar, arkadaşlarıyla bahçelerde koşturup eve ter içinde dönen çocuklar, bütün gün yayınlanmasını heyecanla bekledikleri çizgi filmin o zamanların müthiş buluşu olan televizyonlarda başlamasını bekleyen çocuklar… Bir de şimdiki zamana bakın… Daha konuşmayı öğrenmeden dokunmatik ekranı kullanabilen çocuklar, oyun konsollarıyla büyüyen çocuklar, ödevlerini bilgisayardan yapıp arkadaşlarıyla sosyal medyada paylaşan çocuklar… Son birkaç yıllık bu tabloya baktığımızda çocukların teknolojinin içine doğduklarını söyleyebiliriz. Günümüzün çocukları cep telefonsuz bir hayatı, bilgisayarsız bir yaşamı, hele ki internetsiz bir dünyayı hiç bilmiyorlar. Ancak teknolojiyi kullanarak kendilerini geliştirdiklerini ve bilgileri daha verimli öğrendiklerini söylemek çok da yanlış olmaz…

Şimdi oyun zamanı…
Çocuğunuza bu önemli günde alabileceğiniz en güzel hediyelerden biri bir oyun konsolu olabilir. Bunun için de Sony’nin en yeni çıkan ürünü PlayStation 4 Pro’yu tercih edebilirsiniz. Çocukların oyun oynamaya ne kadar meraklı olduklarını düşünürseniz bu hediye onu çok sevindirecektir. Hatta internete bağlanarak oynadığı oyunu sosyal medya üzerinden arkadaşlarıyla paylaşabilecek olması da onun için ayrı bir mutluluk olacak. Çoklu oyuncuya imkan veren bazı oyunlarda da arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayabilir. Örneğin bir futbol oyununda kendi evinde olan arkadaşlarıyla internete bağlanarak sanki yanyanalarmış gibi maç yapabilirler.

Hem eğlence hem eğitim
Biraz da eğitici tarafından bakarsak, çocuğunuza alacağınız bir tablet onun hem eğlenceli vakit geçirmesine hem de öğrenmesine çok faydalı olacaktır. Tablet ile çeşitli oyunları oynayabilir, sevdiği müzik gruplarının kliplerini YouTube üzerinden izleyebilir ve meraklısı olduğu yayınları seyredebilir. Eğlencenin dışında okulda öğrendikleriyle ilgili daha fazla şey öğrenmek için konuyla ilgili Google’da araştırma yapabilir ve daha fazla bilgiye sahip olabilir. Ebat olarak küçük olan tabletleri çocuğunuz gittiği her yere rahatlıkla götürebilir.

Sanal mı gerçek mi?
Son zamanlarda küçük büyük demeden herkesin ilgi odağı olan sanal gerçeklik gözlükleri de çocuğunuz için güzel bir hediye olabilir. Ancak öncelikle uzun süreli kullanımın göz sağlığı açısından sakıncalı olabileceğini hatırlatalım. Doktorların da tavsiyesi üzerine sanal gerçeklik gözlüklerinin uzun süreli olarak kullanılmaması ve belli aralıklarda gözün dinlendirilmesi gerekiyor. Eğlence tarafına bakınca sanal gerçeklik gözlüklerinin başka bir dünyanın kapılarını açtığını söyleyebiliriz. Bu teknolojik buluş ile çocuğunuz kendisini izlediği ortamın tam içerisinde hissedecek ve birbirinden farklı videolarla bambaşka bir deneyim yaşayacak.

Yap bir playlist!
Kendi çocukluğumuzda elimizden düşürmediğimiz teknolojik cihazın ne olduğunu hatırlıyor musunuz? Elbette Walkman. Okula giderken kulağımızda en sevdiğimiz müziği dinlemek bize ayrı bir keyif verirdi. Okuldan eve döndüğümüzde de Walkman’imizi elimizden bırakmaz ve müzik dinlemeye devam ederdik. Şimdiki çocuklara da bu keyfi yaşaması için daha teknolojik bir ürün olan MP3 çalar hediye edebilirsiniz. Çocuğunuz dijital ortamda indirdiği müziklerini MP3 çalarına aktarabilir ve rahatlıkla istediği şarkıyı dinleyebilir. Hatta bizden biraz daha şanslı durumdalar. Kaseti başa sar, şarkının başını tuttur, kaset bozuldu kalemle döndürelim gibi dertleri yok. Yaşasın teknoloji!

Geleceğimizin cevherleri olacak tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

23 nisançocukçocuk bayramımanşetMP3 çalaroyun konsolusanal gerçekliktabletteknolojiulusal egemenlik
Yorumlar (0)
Yorum Ekle