Sürdürülebilirlik odaklı Beko “Hack the Normal” hackathon’u sona erdi

Beko’nun iklim krizi ve sürdürülebilirlik alanında çözümler geliştirebilmek üzere Avrupa’da düzenlediği “Hack the Normal-Sustainability” hackathonunun kazananları belli oldu.

Lider ev teknolojileri markası Beko, Avrupa’da düzenlediği “Hack the Normal-Sustainability” hackathonu ile iklim krizi ve sürdürülebilirlik alanındaki yaratıcı çözümleri ödüllendirdi.

Avrupa’nın dört bir yanından girişimcilerle ve yenilikçi düşünen herkese kapılarını açan etkinliğe, 70 ülkeden 500’ün üzerinde kişi katıldı. Katılımcıların üç gün boyunca günümüzün en önemli çevresel sorunlarına çözümler sundukları projelerini anlattığı yarışma sonucunda, Döngüsel Ekonomi, İklim Değişikliği ve Su Yönetimi olmak üzere üç kategoride başarılı olan ekiplere ödül verildi.

Hackathonun Kazanan Ekipleri 

Beko, Avrupa’nın en büyük girişim hızlandırıcılarından biri olan Startup Wise Guys ile birlikte, projelerin ticarileştirilmesi için yarışmanın ve BEKO Özel Ödülü’nün kazananlarını projelerini geliştirmeleri için destekleyecek. Ayrıca 50 bin Euro’luk ödül havuzundan da yararlanacak olan yarışmanın kazananları ise Salubata, TEAM 52 ve Koalalar oldu.

Döngüsel Ekonomi kategorisini, küresel plastik atık sorununa, PET atıklarını şık ve kullanışlı modüler ayakkabılara dönüştürerek çözüm sunan Salubata ekibi kazandı. Patentli bir teknoloji kullanan ekip, katı atık sahalarından yaklaşık 6 milyar ton plastik atığın dönüştürülmesi için geliştirdiği prototipi sundu.

İklim Değişikliği kategorisinin kazananı ise bekleme modunda bırakılan ev aletlerinin elektrik tüketimine ve karbon salımına odaklanan Team 52 oldu. Ekip, tüketicilerin, kullanmadıkları zamanlarda ev aletlerini kapatabilecekleri, bu sayede de enerji tasarrufu sağlayarak, karbon salınımını azaltmayı sağlayan yenilikçi bir akıllı ev çözümü geliştirdi.

Koalalar ise kıyafetleri hiç olmadığı kadar verimli temizlemek için soğuk su ve ozondan yararlanan yeni bir çamaşır makinesi teknolojisi geliştirerek, Su Yönetimi kategorisinin kazananı oldu. Bir sonraki Beko çamaşır makinesi serisinde kullanılması önerilen bu yeni teknoloji, yüksek miktarda deterjan ve sıcak su ihtiyacını azaltarak su ve enerji tasarrufu sağlaması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle