SpaceX’ten yeni başarı

Uzay şirketi SpaceX, başarılarına bir yenisi ekledi. İşte detaylar…

Tanınmış girişimci Elon Musk’ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, önemli bir başarı daha elde etti. En güçlü roketi ile uzaya uydu gönderilmesinde kullanıldı, görevini başarıyla tamamlamasının ardından Falcon 9 Block 5 adlı roket, Atlas Okyanusu’nda bekleyen insansız gemiye herhangi bir şekilde zarar görmeden indi.

Bu sayede uzaya yönelik bir ticari kargo işlemi gerçekleştirilirken roket yeniden kullanılabilirlik özelliğini kaybetmeden hedeflenen noktaya geri dönmeyi başardı.

Sorunsuz olarak gerçekleştirilen kalkışın ardından inişin de başarıyla tamamlanması, SpaceX adına bir diğer dikkat çekici başarı oldu. Çünkü şirket, tek bir roketle defalarca taşımacılık gerçekleştirmeyi, bu sayede önemli ölçüde maliyet kazanımı sağlamayı hedefliyor.

Önceki Falcon 9 roketleri 2 kez kullanılırken son roketin daha fazla kullanılmış olması, bu alandaki çalışmaların sonucuna işaret ediyor. SpaceX, tek bir roketle 10 defaya kadar kalkış yapılabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

BFR ile tanışın…

Öte yandan şirket, kısa adı BFR olan Big Falcon Rocket şeklinde tanımlanan yeni bir roket geliştiriyor. Falcon Heavy’den daha büyük olan ve daha çok yük taşıyacağı bildirilen BFR’ın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket olacağı kaydediliyor.

BFR’ın hem Mars’a yönelik gönderiler hem de Dünya’daki çeşitli taşımacılık konularında kullanılması planlanıyor.

BFRelon muskSpaceXuzay
Yorumlar (0)
Yorum Ekle