Sosyal Medyada Canlı Yayın Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

Sosyal medyada canlı yayın, aynı anda kaydedilen ve anlık olarak yayınlanan online bir akıştır. İlk olarak uygulamalarda yapılan canlı yayın 2015 yılında Periscope ile başlamıştı. Daha sonra Twitter Pericope’u satın alınca Twitter’a entegre oldu. Twitter’da ilk canlı yayın Ocak 2016’da resmen başladı. Ardından yine 2016 yılına Facebook ve YouTube canlı yayınlara başladı. Instagram ise 2017 canlı yayın özelliğini duyurdu. Her ne kadar canlı yayın yapmanın bazı zorlukları olsa da canlı yayın yapmak kimsenin tekelinde değildir. Sadece ünlülerin canlı yayın yaptığı bilgisi de doğru değildir. Herkes sosyal medyada canlı yayın yapabilir.

Sosyal Medyada Canlı Yayın Yaparken

Canlı yayın yapmak isteyenler öncelikle bu işin hiç de kolay olmadığını bilmeliler. Hatta belli kurallara dikkat etmezseniz sizin için oldukça sıkıntılı bir hal alabilir. Canlı yayın esnasında anlatacağınız konuyu mutlaka önceden çalışmalısınız. Çünkü canlı yayında konuşurken kelimeleri seçmek için bir düşünme zamanı yoktur. Ağzınızdan çıkacak yanlış bir kelime tüm hayatınızı veya kariyerinizi bile etkileyebilir. En fazla dikkat etmeniz gereken konu canlı yayın esnasında soğukkanlı kalmanız ve heyecan yapmamanızdır.

Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

Aşağıda canlı yayın için bazı tavsiyelerde bulunacağım. Bu tavsiyelere uyduğunuz müddetçe çok başarılı canlı yayınlara imza atarsınız.

Canlı Yayın Ortamını Hazırlayın

Canlı yayın yaparken 3 etken çok önemlidir. Ortam ışığı, arka fon ve ses kalitesi. Farklı bir arka fon veya değişik bir dış mekan ortamı çekici kılar. Yayın yaparken ışığın yüzünüze mutlaka önden gelmesini sağlayın ve ortamın iyice ışıklandırılmasını sağlayın. Ayrıca kaliteli ses elde etmek için de kaliteli mikrofon kullanın. Sesin düşük seviyede kalması ve cızırtılı olması izleyicileri kaçırır.

Kendinize Özel Bir Tarz Oluşturun

Sosyal medyada beğeniyle takip ettiğiniz kişilerin canlı yayınlarını dikkatlice izleyin. Bu yayınlarda ilginizi çeken tarzların neler olduğunu kaydedin. İzleyicilerin ne tür yayınları beğendiğine göz atın. Bu notlardan yola çıkarak kendi tarzınızı oluşturmaya gayret edin.

Eğlenceli Yayınlar Yapın

Yaptığınız canlı yayınlar tekdüze ve sıkıcı olmaması için eğlenceli bir şeyler yapın ki hem kendiniz hem de izleyicileriniz keyif alsın. Aşırı ciddiyetten uzak durur ve laubaliliğe kaçmadan eğlenceli bir şeyler yaparsanız başarılı olursunuz. Her zaman yeniliklere açık olun ve izleyicileri yapacağınız küçük sürprizlerle şaşırtın.

İzleyicilerle Etkileşim İçinde Olun

Canlı yayın yaparken interaktif olun ve sizi o anda izleyenler ile iletişim kurmaya çalışın. Onların ilgisini çekecek ve gündemdeki konular ile ilgili sorular sorun. Düzenli olarak haftanın birkaç günü canlı yapmayı deneyin. Bu yayınları yaparken de genellikle aynı gün ve aynı saatte olmasına gayret edin.

İlgi Çekici ve Gündemdeki Konuları Baz Alın

Her canlı yayın öncesi mutlaka araştırma yapın ve ilgi çekici bir konu belirleyin. Yayınınız ne kadar ilgi çekici olursa çok daha fazla kişi tarafından izlenirsiniz. Her zaman bir hikayenizin olması izleyiciler için ilginçtir. Hele bir de bunu anılarınız ve kendi tarzınızdaki heyecanlı bir anlatım ile süslerseniz başarılı canlı yayınlara imza atarsınız. Gündemdeki konular her zaman daha çok izlenir. Bir de zaman zaman canlı yayına alacağınız eğlenceli ve bilgili konuklarınız olsun. Canlı yayın öncesi yapacağınız yayının saatini ve konusunu sosyal medyadan da paylaşın.

Pozitif Enerji Gerekli

Canlı yayına motivasyonunuzu yüksek tutarak ve pozitif enerji ile başlayın. Yayın esnasında argo kelimeler ve küfürlü cümleler kullanmamaya gayret edin. Kaynağı belli olmayan kulaktan duyma bilgiler vermeyin. Enerjiniz yüksek ve davranışlarınız saygılı olsun.

www.mediamarkt.com.tr

Aykut AltındağmanşetSosyal Medyada Canlı Yayın
Yorumlar (0)
Yorum Ekle