Sosyal Medyada Biri Sizi Taklit Ediyorsa Ne Yapabilirsiniz ?

Sosyal medyada biri sizi taklit ediyorsa bir şekilde haksız kazanç elde etmeye çalışan kötü niyetli dolandırıcıların hedefindesiniz demektir. Bu insanlar sizin kullandığınız sosyal medya hesaplarını ele geçirerek veya sizin profilinizi kullanarak hesabın sanki kendileri sahibiymiş gibi davranarak çıkar sağlamayı amaçlarlar. Böyle bir olay başınıza geldiğinde panik yapmaya gerek olmadan adım adım neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Biri Sizi Taklit Ediyorsa Kanunlar Sizi Koruyor

Sosyal medyada adınıza açılmış ve sizin profilinizi taklit eden bir hesap tespit ederseniz öncelikle bilmeniz gereken böyle bir durumda kanunların sizi koruyacağıdır. Eğer sizin bilginiz ve izniniz dışında birileri bilgilerinizi veya fotoğraflarınızı kullanarak adınıza bir hesap açtıysa bu yapılan eylem özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturacaktır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 134. maddesinin ilk iki fıkrası bu suçu açıkça tanımlamıştır. Bu durumda sahte hesabı oluşturan kişi için hapis cezası verilebilir. Bir de sahte hesabı açan kişi sizin bilgileriniz ve fotoğrafınızı kullanarak başka birileriyle iletişime geçerse bu eylem de kişisel verileri yaymak suçunu oluşturur.

Facebook’a Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birileri Facebook hesabınızın bir benzerini sizin fotoğrafınızı kullanarak açtığında yapacağınız ilk şey Facebook Yardım Merkezi’ne tıklayarak “İlkeler ve Şikayet Etme” bölümüne erişmek olmalıdır. Buradan “Başkasının Eline Geçen ve Sahte Hesaplar” başlığına tıklayarak buradan size uyan başlığı seçerek yönlendirmelerle devam etmeniz gerekir. Şikayetiniz Facebook yöneticileri tarafından incelendikten sonra eğer hesabın sahte olarak açıldığı anlaşılırsa birkaç gün içinde hesap kapatılır. İşlemin dikkat çekip hızlanması için aynı hesabı birden çok daha fazla kişinin şikayet etmesi gerekir.

Instagram’a Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ayarlar’dan “Yardım Merkezi” başlığını tıklayıp “Gizlilik Emniyet” bölümüne erişin. “Bir Şeyi Şikayet Edin” başlığı altında “Başkasını Taklit Eden Hesaplar” bölümüne tıklandığında karşınıza taklit hesabın durumlarıyla ilgili başlıklar gelecektir. Buradan size en uygun olan ve şikayet etmek istediğiniz konuya en yakın başlığı seçerek tıklayın. Karşınıza gelen alandan form doldurarak başvuruda bulunun. Belirttiğiniz hesap Instagram yöneticileri tarafından incelenecektir.

Twitter’a Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer Twitter Yardım Merkezi’nden “Sahte Bir Hesabı Bildir” bölümüne tıklarsanız buradan “SPAM ve Sahte Hesaplar” bölümüne ulaşırsınız. Bu alandan “Güvenlik ve Ele Geçirilmiş Hesaplar” ya da “Spam ve Sahte Hesaplar” başlığını seçin. Karşınıza gelen bölümden neler yapmanız gerektiği ile ilgili bilgiler alabilir ve gerekirse “Destek Ekibi İle İletişime Geçin” başlığı altında en uygun seçenek seçilerek destek alınmalıdır. Genelde başvuru yaptığınızda 24 saat içerisinde başvuru yaptığınız e-posta adresine, başvuru numarası verilmiş bir e-posta gönderilir.

Adınıza açılan sahte hesapları yukarıda belirtildiği gibi şikayet ettikten sonra kanuni işlem başlatmak için Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Eğer savcılık suç işlendiğini düşünürse şüpheli kişi veya kişiler hakkında kamu adına ceza davası açabilir. Hatta bazı özel durumlarda karşıdaki kişiden tazminat bile talep edebilirsiniz. Bunun için sahte hesap üzerinden size hakaret edilmesi veya özel hayatınıza ait bilgilerin paylaşılması gerekir. Sadece mağdur  olanlar tazminat davası açabilir.

.

Aykut AltındağmanşetSosyal Medyada Biri Sizi Taklit Ediyorsa Ne Yapabilirsiniz ?
Yorumlar (0)
Yorum Ekle