Sony’den 100 km menzili IoT çip

Sony, 100 km menzili olan bir IoT çip ürettiğini duyurdu. Haberin detayları burada…

Ünlü teknoloji markası Sony, 100 km menzili olan bir IoT çip ürettiğini duyurdu. LPWA ağını kullanacak olan çipin 2019 yılı üçüncü çeyreğinde pazara sunulacağı belirtildi. Kablosuz cihazlar ile ilgili genel problem çoğu zaman menzilleri olmaktadır. Menzil sınırlı olduğu için de kapsama alanı dışına çıkılması cihazlar arasında kurulan bağlantıların kopmasına neden olur. Aynı sorunun Wi-Fi ağına bağlanmış olan IoT cihazlar için de geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Yaşanan bu soruna ise çözüm getirmek üzere kolları sıvayan şirket Sony oldu. Yeni geliştirdiği IoT çipi ile 100 km menzile ulaşan şirket, cihazlara arasında kopmaları engellemek için büyük bir adım atmayı başardı. Ayrıca yeni üretilen IoT çipin LPWA ağını kullanarak bunu başarmış oldu.

Genel olarak bakıldığında IoT çipleri oldukça sınırlı bir menzile sahip. Ayrıca şu an kullanılan IoT çipler, Wi-Fi ya da ücretli bir hücresel veri yolu üzerinden buluta aktarım sağlanarak işlevini gerçekleştiriyor. Ancak Sony IoT çip bu teknolojilere oranla oldukça avantajlı bir şekilde geliyor.

Yeni IoT çip teknolojisi şu an Japonya ile sınırlı

Sony şirketi tarafından geliştirilen yeni teknoloji şimdilik Japonya ile sınırlı kalacak. Bunun ardından kısa bire süre sonra yine şirket tarafından uygulama programları başlatılacak ve yeni teknolojinin tüm dünya genelinde kullanılması için çalışmalar yapılacak.

IoTsony
Yorumlar (0)
Yorum Ekle