Siber güvenlik firmasından yarı yıl tatili öncesinde ebeveynlere tavsiyeler

Bu hafta sonu itibarıyla başlayacak yarı yıl tatilinde çocukların soğuk geçmesi beklenen havanın da etkisi ile tablet, akıllı telefon ve bilgisayarlara ilgi göstermesi bekleniyor. Siber güvenlik firması ESET Türkiye, çocukların dijital dünyada karşılaşabileceği riskleri listeledi ve korunma önerilerinde bulundu.

1.Virüsler

Virüs, truva atı, solucan gibi zararlı yazılımlar, en yaygın çevrimiçi risklerdir. Çocuklar, genellikle onlar için hazırlanmış sahte oyun sitelerinde bu yazılımlarla karşılaşır. Ebeveynler, lisanslı ve proaktif bir güvenlik yazılımı kullanarak, çocuklarının tehlikeli web sitelerine erişimini ve uygunsuz uygulamaları engelleyebilirler.

2.Siber zorbalık

Bu düşmanca davranış, ne yazık ki özellikle gençler arasında sık görülür. Çocuklar pek çok kez kendi akranları tarafından siber alanda tehdit edilir veya aşağılanır, bu da onlarda duygusal travmaya sebep olur. Çocuklar bu gibi durumların üstesinden misilleme yaparak değil, ebeveyn ve yetkililerin desteğini alarak gelebileceklerini bilmelidirler.

3.Kimlik avı

Örneğin siber saldırganlar, bir şeyin satışı için cazip teklifler sunabilir. Aslında satılacak bir şey yoktur ama sizinle ilgili bilgi elde etmeye çalışırlar.

4.Çocuklar üzerinden paraya ulaşmaya çalışmak

Gerekli önlemler alınmadığı takdirde, pek çok önemli bilgi, üçüncü şahıslar tarafından internet üzerinden ele geçirilebilir. Çevrimiçi finansal işlemler de büyükler tarafından yürütülmelidir.

5.Spam

Spam olarak tanımlanan istenmeyen maillerin e-posta kutunuza gelmesi yeni bir şey değildir; fakat bu yolla gelen şifre-fidye yazılımları hayli revaçta. İstenmeyen e-postalar, böyle bir durumla nasıl baş edeceğini bilemeyen çocuğunuzun cihazını da bulabilir.

Peki ebeveynler ne yapabilir?

1.Çocuğunuzun kullandığı cihazın geçmiş kayıtlarına ara sıra göz atın. Eğer silinmiş bir konuşma varsa izleyin.

2.Çocuğunuzu sanal dünyada yalnız bırakmayın. Sosyal ağlarda arkadaşı olun, kimlerle arkadaş olduğunu gözlemleyin.

3.Çocuğunuzun sosyal ağlarla ilgili ayarlarına göz atın. Herhangi bir sınırlama ile paylaşılan bir profil var ise risk taşıyan bir şey olabilir.

4.Lisanslı ve proaktif bir güvenlik çözümü kullanın, ebeveyn kontrolü aracını yükleyin ve güncel tutun.

5.Web kamerası bağlantısının kapatıldığından ve kullanılmadığından emin olun.

6.Çocuğunuz dijital cihazlara muhtemelen sizden daha hakimdir. Olası riskler konusunda onunla konuşun, bilgilendirmeye çalışın.

kimlik avısiber güvenliksiber zorbalıkspamvirüsler
Yorumlar (0)
Yorum Ekle