Siber güvenliğiniz için bu mail başlıklarına dikkat!

Siber saldırganlar, seçtikleri ilgi çekici konu başlıklarıyla oltalama mailleri göndererek milyonlarca kişiyi ağlarına düşürüyor.

Ağ güvenliği çözümlerinde önde gelen markalardan biri olan WatchGuard, siber saldırganların en çok kullandığı 7 konu başlığını paylaştı.

  1. “Hemen Destek Olun!”

Hackerler, kullanıcıların maili görünce durup düşündükten sonra karar vermesini istemediklerinden dolayı acil bir durum olduğu hissi yaratarak kurbanların hemen maili açmasını sağlıyor.

  1. Fatura

“Fatura” kelimesi, finansal motivasyonları kötüye kullanmak isteyen siber saldırganlar tarafından bir maden gibi görülüyor.

  1. “… Bankası’ndan” ya da “Yeni Bildirim”

Finansal konuları amacına alet eden oltalama saldırılarında şirketlerdeki uzmanları hedef alan mailler, daha büyük bir araştırmanın ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

  1. “Hesabını Doğrula”

Saldırganlar “hesabını doğrula” tarzı konu başlıklarıyla kullanıcıları bir bağlantıya yönlendirerek giriş bilgilerini girmelerine sebep oluyor.

  1. “Kopya” ya da “Belge Kopyası”

Kötü niyetli bağlantılar kadar, ekler de yarattıkları etki sebebiyle yaygın kullanılmaya devam ediyor.

  1. “İşlem Gerekiyor”

Araştırmalar, “Bunu yapmak için size ihtiyacımız var” anlamına gelen başlıkların hedefteki kişinin bu sahte ihtiyacı karşılamasıyla sonuçlandığını açığa çıkartıyor.

  1. “Siparişiniz Ulaştı”

Yılbaşı, bayramı ve tatil dönemleri gibi hediye alma işlemlerinin yoğun olduğu zamanlarda daha çok ortaya çıkan bu tip mailler, sadece siparişin ulaştığını söyleyen veya marka ismi ve sahte gönderi numarası ile belirten bir başlıkla iletiliyor. Sipariş detayları ya da son zamanlarda yapılmış bir satın alıma ait faturanın ekte veya bağlantıda olduğu izlenimi yaratılabiliyor.

Oltalamasiber güvenlikWatchGuard
Yorumlar (0)
Yorum Ekle