Panasonic, HDR Özellikli Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile Yeni Hedefler Peşinde

Her geçen gün sanal gerçeklik haberlerine daha sık rastlıyoruz. Emin adımlarla büyüyen bu pastadan payını almak isteyenlerden biri de Panasonic. Markanın sanal gerçeklik sektörüne adım atması herkesi şaşırttı. Ancak asıl şaşırtıcı olan Panasonic’in tabir yerindeyse çılgın tasarıma sahip sanal gerçeklik gözlüğü. Evet, bugüne kadar nispeten büyük başlıklarından bahsederdik fakat Panasonic bir ilke imza atarak başlık tasarımını es geçip direkt olarak gözlük formatında karşımıza çıkıyor.

Sanal gerçeklik ve Steampunk tasarım bir araya geliyor

Sanal Gerçeklik Nihayet Gözlük Boyutuna İniyor

Özellikle plazma televizyon döneminde gönülleri fetheden Panasonic, gözlüğü geliştirirken eğlence sektörü ve askeri amaçlarda kullanılan camlar üreten Kopin firması ile ortak hareket ediyor. Bu birlikteliğin sonucunda da micro OLED paneller ortaya çıkıyor ve bu sayede başlığa göre daha az alan kaplayan gözlüklerin içine illüzyonunu sağlayacak kadar piksel sığabiliyor. Piksel yoğunluğu nedeniyle de screen door denilen pikselleri ayıran çizgilerin dikkatli bakıldığında fark edilmesi sorunu en aza iniyor. Ürünü deneyenlerin yorumlarına göre gözlüğün küçük çapı klasik başlıklara göre biraz daha sınırlı görüş açısı sunuyor. Umarız piyasaya çıkacak nihai üründe bu kısıtlama ortadan kaldırılır.

Ses konusunda ise gözlüğün dahili bir kulaklıkla geldiğini söyleyelim. Böylelikle yerden tasarruf edilmiş. Kulaklığın dahili olması nedeniyle Panasonic konuyu işin ehline yani ses teknolojilerinde uzman bir marka olan Technics firmasına teslim etmiş. Sesin taşınması ve aktarımı konusunda ise Panasonic kontrolü ele alarak fotoğraf ve video kamera departmanı Lumix’in optik teknoloji ve bilgisinden faydalanmış.

Yeni Nesil Eğlence Anlayışı

Özetleyecek olursak Panasonic, kağıt üzerinde panel ve ses konusunda doğru ortaklıklar kurup kendi tecrübesi ile pazara yeni bir soluk getirecek tasarım sahip bir ürün ortaya çıkarmış. Ürün Tokyo Olimpiyatları’na yani temmuz ayına yetişecek şekilde hazırlanıyor. Büyük ihtimalle bu sene içerisinde Panasonic ürünü sanal gerçeklik gözlüğünü son kullanıcı ile buluşturmayacak. Onun yerine 5G ile değişmesi planlanan eğlence parklarında kullanılacak. Tahminimce bu üründen elde edilecek birikim ile Panasonic, önümüzdeki yıllarda konsol, mobil veya bilgisayar pazarına da geçiş yapacaktır. Yine de bu haliyle bile Panasonic, farklı bir tasarımın mümkün olduğunu gösterip bizleri heyecanlandırmayı başardı. Siz de bu dünyaya adım atmak için sabırsızlanıyorsanız bu adresi ziyaret edip mevcut ürünlere göz atabilirsiniz.

5gArtırılmış ve Sanal Gerçeklikberk iybardonanımHDRhtc vive sanal gerçeklikmanşetoledolimpiyatPanasonicsanal gerçekliksteampunktechnics
Yorumlar (0)
Yorum Ekle