Samsung Galaxy S8 ve S8 Plus’da İpuçları ve Püf noktaları

     Samsung’un  en son amiral gemisi akıllı telefonları Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modellerine oldukça ilgi olduğunu söylemeliyim. Telefonun genel dizaynı oldukça hoş olmuş. Özellikle ekranın neredeyse tamamının kullanılabiliyor olması, yeni TouchWiz arayüzü ve üzerine de Android 7.0 Nuga’nın çalışması, telefona ayrı bir hava katmış.

Bu haftaki yazımda; Samsung S8 ve S8 Plus akıllı telefonlarının genel özelliklerinden ve bazı ipuçlarından bahsedeceğim.

Yeniden Düzenlenen Ekran Butonları

 

    Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus telefonunda Android 7.0 Nougat versiyonu ile özelleştirilmiş bir arayüz kullanılıyor. Yeni telefonlarda tamamıyla özelleştirilmiş butonlar kullanılıyor. Yukarıdaki animasyonda da anlatılmaya çalışıldığı gibi; ayarlar butonuna basıldığında, “Ekran” seçilerek devam edilip, gelen ekrandan “Navigasyon Bar”a dokunulduğunda, seçilen butonun nasıl görüneceğinin kontrol edilebileceği ekran ile karşılaşıyorsunuz. Burada; butonun rengini, davranış şeklini, duyarlılığını, kilitli olup olmayacağını kontrol edebiliyorsunuz. Oldukça ilginç ve güzel bir özellik olduğunu söylemeliyim.

Uygulama Çekmecesi 

 

     Samsung’un Galaxy S8 akıllı telefonlarında, Android’in cihaz için özelleştirilmiş işletim sistemi sayesinde, daha önce manuel olarak yapılan bazı özellikler otomatikleştirilmiş durumda. Örneğin, ana ekrandan daha önce yüklenmiş uygulamaları görmek yerine daha sade bir ekran görmek istenildiğinde, basit bazı ayarlamalar ile bunu yapmak oldukça kolay hale geliyor.  Yine “Ayarlar”  dan devam edip, “Ekran” seçilerek gelinen ekrandan “Ana Ekran” ile devam edildiğinde “Sadece Ana Ekran” seçilerek, ana ekranı sade şekilde kullanma şansına sahip oluyorsunuz.

Her an Her Yerden Aram

 

     Yeni telefonda uygulamalar yüklendikçe, hangi uygulamanın nerede olduğunu hatırlamakta zorlaşabilir. Uygulamaların arasında kaybolmak yerine, ekranı küçük bir hareket ile aşağıya kaydırdığınızda gelen arama ekranı ile istediğiniz her şeyi kolayca arama şansına sahip oluyorsunuz. Arama sadece uygulamalarla sınırlı değil, gelen mesajlardan tutun da e-postalara kadar telefonda olan bütün içerikler üzerinden arama yapmak mümkün hale geliyor.

Mavi Işık Filtresi

 

     Akıllı telefonu sahiplerinin  yatakta telefon kullanma alışkanlıklarından vazgeçemedikleri hepimizce bilinen bir gerçek. Eminim çoğumuz aynı durumdayız. Samsung Galaxy S8 modellerinde “Mavi Işık Filtresi” özelliği ile, hem göz sağlığını korumaya çalışıyor hem de elde telefon ile uyumak yerine, dikkatinizi her an canlı tutmayı amaçlıyor. Yine “Ayarlar” ekranından “Ekran” seçilerek açılan ekrandan “Mavi Işık Filtresi” seçildiğinde bu özelliği kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu özelliği manuel açabileceğiniz gibi, zaman ayarlaması yaparak da, uygulamanın otomatik devreye girmesini sağlayabiliyorsunuz.

Ekran Kenar Panellerini Ayarlama

 

     Galaxy S8 serisinin kullanışlı kenar ekranı sayesinde; uygulamaların kısayolları, telefon rehberi, son kopyalanan metin ve resimler, hava durumu, takvim, spor, finans, haber gibi daha birçok servise kolay şekilde ulaşmak mümkün oluyor. Akıllı telefonda “Ayarlar” ekranından, “Ekran” seçilerek devam edildiğinde, “Kenar Ekran” ayarlarına ulaşılabilir. Bu kısımda oldukça ayrıntılı şekilde, kenar ekranda olması gerekenler ve diğer ayarlamalar yapılabiliyor.

Her Zaman Açık Bilgi Ekranı

 

     Akıllı telefon kullanıcılarının sıklıkla yaptığı şeylerden biriside; ellerindeki cihazların ekranına sıklıkla bakmaları. Samsung Galaxy S8’de bu alışkanlık ortadan kalkacakmış gibi duruyor. Telefonun kullanılmadığı zamanda bile bilgi verebilen, her an açık ekran ile saat, tarih ve istenirse bir profil bilgisi sunan özelliği ile Galaxy S8 göz dolduruyor. Üstelik bu özellik aktif edildiğinde bataryadan da fazla tüketim olmuyor. “Always-On” adı verilen bu özelliğe, “Ayarlar” ekranından “Kilit”  özelliğini seçilerek ulaşılabiliyor. Kilit ekranında bu özellik aktif edildiğinde, ekranın nasıl davranacağının seçilebileceği bölüm ile karşılaşılıyor.

Ekran Temasını Değiştirme

 

     Samsung, Galaxy S8 serisinde oldukça gelişmiş ekran temalarını kullanıma sunuluyor. İstenirse anlık olarak ücretli veya ücretsiz temalar indirilebilir. Temaların çoğunda arka planda animasyonlu kullanım özelliği de bulunmakta.

Yazıda kullanılan videolar Gfycat sayfasından alınmıştır. Videolar Stuff tarafından sağlanmıştır.

akıllı telefonakıllı telefon özellikleriallways-onAndroid akıllı telefonlarandroid telefonEkran Kenar Panellerini AyarlamaEkran Temasını Değiştirmegalasy s8 ipuçlarıgalasy s8 plus ipuçlarıgalaxy s8Galaxy S8 Plusgalaxy s8 plus püf noktalarıgalaxy s8 püf noktalarıHer an Her Yerden AramaHer Zaman Açık Bilgi EkranımanşetMavi Işık Filtresimediatrend ile teknolojisalihertugrulsamsungsamsung akıllı telefonlarSamsung Galaxy S8samsung galaxy s8 akıllı telefonSamsung Galaxy S8 özelliklerisamsung galaxy s8 plus akıllı telefonsamsung galaxy s8 plus özellikleriteknolojiUygulama ÇekmecesiYeniden Düzenlenen Ekran Butonları
Yorumlar (0)
Yorum Ekle