Ring of Elysium İnceleme

Fırtınadan sağ çıkabilmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı

Bir dönem oyun dünyasını istila eden MOBA kavramının yerini Battle Royale doldurdu diyebiliriz. Cep telefonlarımızdan bilgisayarlarımıza, konsoldan hayatımızın her noktasına kadar tam gaz Battle Royale konuşulduğu bir dönemdeyiz. Bu akıma yeni katılan Ring of Elysium oyunu bize bir miktar “farklı” bir deneyim sunma isteğinde. Aslen 1 yıl kadar önce duyurusu yapılan oyun Steam platformuna yeni giriş yaptı ve ilk duyurulduğu halinden bir miktar da farklı bir halde karşımızda duruyor.

Oyun karlı bir haritada hayatta kalmayı hedefleyen bir kurguda ilerliyor. Oyuna başlarken bizden 3 farklı başlangıç paketinden birini seçmemiz isteniyor. Hızlıca özetlemek gerekirse Uçarak, kayarak ya da tırmanarak ilerlemeye yarıyor. Her paketin kendince avantajları mevcut. Örneğin Gliding Pack ile yüksek yerlerden uçarak hızla aşağılara inmeniz mümkün. Mobility açısından en güçlü seçenek bu. Tüm paketler oyuna 1 silah, cephane ve bandaj ile başlıyor. Gliding Pack ve Skiing Pack tabanca ile, Climbing Pack ise pompalı tüfek ile başlıyor. Mobility olarak düşük olan Climbing Pack’e güçlü bir başlangıç silahı verilmiş olması taktiksel olarak anlamlı bir hareket.

Oyuna havadan düşerek başlamıyorsunuz. Harita üzerinde seçtiğiniz bir noktada başlıyorsunuz. Böylece yoğun insanların arasına karışabilir ya da onlara uzak noktalardan yürüyerek finale doğru koşabilirsiniz. Oyunda silah ve eklenti açısından diğer oyunlara göre bariz bir fark var. Etrafta silahsız kalmanız pek olası değil. Zaten oyuna başlarken elinizde silah ile başlıyor olmanız bunun bir göstergesi aslında.

Battle Royale oyunlarında helikopterden ya da uçaktan atlama ve hayatta kalma fikri daima bana saçma gelmiştir. Bu oyun için bu durum farklı ve gerçekten mantıklı bir başlangıç ve son bize sunulan. Haritada seçtiğimiz yer ile başlayan serüvenimizde havanın daha da bozması ve düşen sıcaklık ile birlikte haritada ısı düşmeyen bölgeye doğru ilerliyoruz. Alan daraltma fikri gerçekten burada bizi atmosferde hissettiriyor. Sonrasında daralan alana gelen helikoptere binerek kaçmaya çalışıyoruz.

Oyun görsel olarak soğuk iklimi olabildiğince güzel yansıtıyor. PUBG ya da Fortnite gibi değil, o nedenle bu oyuna şans verirken farklı düşünmek lazım. Öte yandan oyunun tamamen ücretsiz olması da cabası. Benzer oyunlardan sıkılanlar için güzel bir alternatif hatta gelecekte karşımızda oldukça sağlam duracak bir oyun olarak Ring of Elysium’dan bahsedebiliriz.

 

 

Ring of Elysium