Resmileşti: Game of Thrones sızıntısı HBO’nun hack’lenmesiyle ilgili değil

Geçtiğimiz günlerde Game of Thrones’un 7. sezon 4. bölümü çok erken şekilde internete sızdırılmıştı. Onun öncesinde de fenomen dizinin yayınlandığı platform durumundaki HBO’nun veritabanının hacklendiğine dair haberler çıkınca, herkes ikisi arasında ilişki olduğunu düşünmüştü. Gerçek farklı olduğu ortaya çıktı…

Sızıntı Hindistan kaynaklı

Yayınlanan bölümde, sağ altta bulunan Star India logosu dikkat çekmişti. Bu firma, HBO’nun Hindistan’daki iş ortağı ve sızıntı da kendilerinden çıktı. Hatta Star India sözcüsü de konuya dair açıklama yaparken; ‘Game of Thrones yedinci sezon, dördüncü bölüm sızıntısı gerçekleşti ve bunu çok ciddiye alıyoruz, konuyu araştırıyoruz. Gerekli yasal adımları da atacağız’ dedi.

Nasıl oldu?

Sızıntı doğrudan Star India’nın kendi yayın yaptığı web sitesi üzerinden gerçekleşti. Burada hata sonucu direkt link yayınlanırken, izleyiciler dördüncü bölüme ulaştı ve MP4 olarak indirip paylaştılar. Tabii ki kısa süre sonra link kaldırıldı fakat çoktan dizi Torrent sitelerine, Reddit gibi platformlara düşmüştü bile.

HBO, Hindistan’da doğrudan varlık göstermezken, bu ülkede kendi dağıtım işlerini 2015 yılından bu yana Star India’ya yaptırıyor. Bu durum HBO’da baş ağrısı yaratırken, korkulan ise diğer bölümlerin de sızıntısının gerçekleşmesi. Zira geçtiğimiz günlerde HBO veritabanının hacklendiğine ve tüm bölümlerin ele geçirildiğine dair çokça haber yayınlanmıştı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Game of ThronesGame of Thrones hackGame of Thrones HBOgüvenlikhackHBO hack
Yorumlar (0)
Yorum Ekle