Qualcomm’dan 2 milyar dolarlık 5G anlaşması

Teknoloji şirketi Qualcomm, Lenovo, Oppo, Vivo ve Xiaomi telefonlarına 2019 yılı itibarıyla 5G gücü vermeye başlıyor. İşte detaylar…

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen etkinlikte Qualcomm’un altı farklı Çin merkezli mobil cihaz üreticisiyle, 5G teknolojisini merkeze alan işbirliği anlaşması duyuruldu. Lenovo, Oppo, Vivo, Wingtech Technology, Xiaomi ve ZTE’nin mobil cihazlarındaki 5G özelliğinin arkasında Qualcomm olacak.

2 milyar dolarlık anlaşma

Wingtech ve ZTE haricindeki dört şirketten oluşan ön anlaşma kapsamında 2019 yılından itibaren Çin sınırları ve küresel pazarlar için 5G özelliğine sahip ilk akıllı telefonlar piyasalara sunulmaya başlanacak. Anlaşmanın üç yıllık süre zarfında 2 milyar dolar gibi tahmini değere sahip olduğu belirtiliyor.

Dünyanın en büyük 5G pazarı

Söz konusu işbirliği, Çin’in dünyanın en büyük 5G cihaz pazarına dönüşeceğinin de göstergesi. Sonuçları yayınlanan bir Qualcomm araştırmasına göre, Çinli üreticilerin yüzde 60’ının 5G teknolojisini kullanıma sunması halinde küresel en iyi 10 akıllı telefon üreticisinin 7’si Çin merkezli olacak. Teknoloji dünyası açısından son derece dikkat çekici bir gelişme.

Çin sözünü tuttu

Öte yandan bu ortaklık, aynı zamanda dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in 2019 yılı itibarıyla 5G’ye geçeceğine dair somut bir detay özelliği de taşıyor. Ülkede daha öncesinde 5G’nin 2020 yılına kadar kullanıma sunulacağı taahhüt edilmişti.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

5gakıllı telefonçinmobilqualcomm
Yorumlar (0)
Yorum Ekle