Pentagon’a 1 günde 36 milyon kötü amaçlı e-posta gönderiliyor

ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın genel adı olan Pentagon, her gün kötü amaçlı yazılım, virüs ve oltalama saldırıları içeren 36 milyon e-postaya maruz kalıyor…

ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı (Pentagon), barındırdığı ticari ve teknolojik sırlar sebebiyle siber suçluların önemli hedefleri arasında. Korunması gereken dev miktardaki hassas veri ve sürekli yenilenen saldırı çeşitleri söz konusu…

Bu kapsamda Donanma Siber Savunma Operasyonları Kumandanlığı tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Pentagon, her gün kötü amaçlı yazılım, virüs ve oltalama saldırıları içeren 36 milyon e-posta tespit ediyor.

Aktarılan bilgiye göre saldırı amaçlı e-postalar, askeri sistemlere sızmak amacıyla siber suçlular ve ABD’nin askeri teknolojisini çalmaya çalışan devletler tarafından gönderiliyor.

Sunulan raporda, ağ trafiğini ve ağlara saldırmak için kullanılan protokolleri düzenlemek için geliştirilen tehditlerin sürekli arttığına dikkat çekilirken şu ifadeler kullanılıyor: “Geride kalan 20 yılda sınıflandırılmamış İnternet Prokolü (IP) Router Ağı (NIPRNET) denetlenmesini mümkün kılmayan hızlara ulaştı. Aynı zamanda şifreli web trafik protokollerine gösterdiği adaptasyon, ağ trafiğinin çoklu ağ sınırlarında denetlenmeden hareket edebilmesini sağlıyor. Maalesef, bu gelişmeler düşmanların kötü amaçlı yazılım geliştirmesi ve ağları bozması için pahalı yöntemler oluşturmasına kapı aralıyor.”

Tahminlere göre sadece ABD Donanması, siber sızıntıları önlemek için her yıl 160 milyon dolar harcıyor. Söz konusu harcama içerisinde trafik analizleri, adli tıp analizi ve yönetim eksikleri de bulunuyor. Yama yapılan güvenlik uygulamaları ile IT (bilişim teknolojileri) sistemlerine harcanan bütçe ise 70 milyon dolar olarak açıklanıyor.

 

ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay BaşkanlığıDonanma Siber Savunma Operasyonları KumandanlığıPentagon
Yorumlar (0)
Yorum Ekle