Oyuncuların bilgisayar toplarken dikkat etmesi gerekenler

Oyuncuların bilgisayar toplarken dikkat etmesi gerekenler listesi ile karşınızdayız. Bir oyuncu bilgisayarı toplarken, hangi parçalara ve hangi bileşenlere özellikle dikkat etmek gerekiyor? Anakart, işlemci, RAM ve ekran kartı gibi ana bileşenleri seçerken nasıl bir yol izlemeliyiz. İşte bilinmesi gereken yönlerle bilgisayar toplarken dikkat etmesi gerekenler!

Nasıl bir oyuncusunuz?

İlk ve en önemli konu kesinlikle nasıl bir oyuncu olduğunuzdur. Hangi türde oyunlardan hoşlandığınız ve vakit geçirdiğiniz toplayacağınız sistemin fiyat noktasında belirleyici noktası olacaktır. E-Spor oyunları genellikle orta seviye sistemlerde yüksek performanslara ulaşırken, Battlefield 1 gibi AAA oyunlar yüksek sistem gereksinimleri ile karşımıza çıkarlar. Bu yüzden nasıl bir oyun skalanız olduğunu iyi bilmek, doğru bileşenleri bir araya getirmeniz açısından size inanılmaz yardımcı olacaktır.

Oyuncuların bilgisayar toplarken dikkat etmesi gerekenler

İşlemci seçerken ilk bakılacak nokta nedir?

Öncelikle işlemci seçiminiz anakart seçimini direkt olarak etkileyecektir. İşlemci yongası toplayacağınız oyuncu sistemine hayat verecek en önemli parçadır. Bu yüzden mimarisi, hızı, çarpan kilidi olup olmaması, çekirdek sayısı, oyunlardaki ortalama performansı bakmanız gereken noktalardır.

AMD ve Intel işlemcilerinden hangi nesil veya hangi hızda olanı seçeceğiniz bu yüzden sistemin genel performansını direkt olarak etkileyecektir. Örnek olarak; eğer işlemcinize sıvı soğutma sağlayacak ve hız aşırtması yapacaksanız Intel’in “K” serisi işlemcisine ihtiyacınız olacak.

Anakart seçimi önemli

Eğer uzun zamandır PC toplayan insanlarla vakit geçiriyorsanız, birçoğunun kullandığı sistemlerde en az dikkat ettikleri parçanın anakart olduğunu göreceksiniz. Aslına bakarsanız bir oyuncu bilgisayarının kalbi işlemciyse, onun enerji depoladığı vücut anakarttır. Aldığınız tüm bileşenleri onun üzerinde bir araya getirirsiniz. Yüksek teknolojili bir işlemci ile anakartı, alt seviye anakart ile kullanamazsınız. Eğer bunu denerseniz sonuçları özenle topladığınız sistemin yanıp, kül olması bile olabilir.

Alacağınız kartın hangi işlemci modelleriyle uyumlu olduğunu, soket yapısını düşünerek seçmeniz gerekiyor. FSB hızına da dikkat etmelisiniz. Çünkü bu özellik PC’ye takacağınız RAM’lerin çalışma hızlarını direkt olarak etkileyecek. Bunun dışında USB çıkışlarına, verdiği SATA desteğine ve bellek mimarisine de önem vermeniz gerekiyor.

Anakartı seçtiğinizde tüm sistemi onun üzerine kurmak zorundasınızdır. Bu yüzden kararınızı en iyi performansı alacak şekilde vermeniz gerekiyor.

Bellek almak zor bir karar mıdır?

Burada belirleyici husus anakartınız. Örnek olarak; anakartınız 2400 Mhz hızı destekliyor. Sizin 300 Mhz bellek kiti almanız hiçbir işe yaramayacaktır. Bu yüzden seçiminizi ona göre yapmanız şarttır. Ayrıca yine anakarta bakarak DDR teknolojisine dikkat etmeniz onun DDR3 mü yoksa DDR4 mü desteklediğini iyi bilmeniz gerekiyor.

Son olaraksa oynayacağınız oyunlara göre bir hedef koymalısınız. Eğer yüksek sistem isteyen oyunlara gözünüzü diktikseniz 16 GB RAM bellek satın almanız gerekli. Bellek kitleriniyse çiftler halinde satın almaya çalışın 16 GB’lık tekli bellek yerine, her zaman 8 + 8, 4 + 4 veya 16 + 16 şeklinde dizilimleri tercih edin.

Oyunlara güç verin: Doğru ekran kartını seçmek!

Geldik en zor kısımlardan birine. İşte başta anlattığımız hangi oyunları oynuyorsanız, ona göre sistem toplayın kuralı en çok burada geçerli. Diyelim ki e-Spor oyunları ve orta seviye grafik isteyen oyunları tercih ediyorsunuz. O zaman NVIDIA GeForce GTX 1050, GTX 1050Ti veya AMD RX560 gibi bir ekran katı size hayli yetecektir. Ama 1080p’de yüksek grafikli oyunlar için RX570, GTX 1060 gibi kartları tercih edebilirsiniz. 4K’da akıcı oyun deneyimi hedefiniz varsa bu kez GTX 1080Ti’a bile geçebilirsiniz. Elbette seçiminiz sistemin fiyatını direkt olarak etkileyecektir.

Kasa, sabit disk, güç kaynağı ve diğer bileşenler

Eğer çift ekran kartlı dev bir oyuncu sistemi istiyorsanız hem kasa hem de güç kaynağı buna göre değişecektir. Elinizdeki parçaların güç tüketimlerini iyi değerlendirip ona göre seçim yapmalısınız. Burada önemli nokta kalite olacaktır. Güç kaynağı şakaya gelmez. Fiyatı düşürmek için alacağınız kalitesiz bir ürün tüm sistemi kül edebilecek sorunlara yol açabilir. Yine bu seçimi yaparken verimlilik noktasında 80+ etiketine dikkat etmenizi de öneriyoruz.

Sabit disk tarafındaysa opsiyonlarınız tamamen size kalmış. Genellikle oyuncu bilgisayarlarında işletim sisteminin kurulumu için 256 GB‘lik SDD ve depolama için 2 TB 7200 RPM‘lik bir sabit disk her zaman iş görecektir. Ama buradaki seçimleri bütçenize göre esnetebilir, size en uygun ürünleri seçebilirsiniz.

anakartbilgisayar toplarken dikkat etmesi gerekenlerekran kartıekran kartı nasıl seçiliren iyi oyuncu PCgüç kaynağıişlemci seçimikasaOyuncuların bilgisayar toplarken dikkat etmesi gerekenlerPC toplamaram
Yorumlar (0)
Yorum Ekle